Začne další Francouzský podzim v Ostravě

Ostrava - Tradiční Francouzský podzim v Ostravě začne letos 18. října baletem Slezského divadla v Opavě. V tanečním programu Sladká Francie vystoupí například tanečnice Kristína Štelbaská, která předvede své interpretace francouzských šansonů. Do 9. listopadu, kdy festivalový program uzavře koncert skupiny Kiltir z ostrava Réunion, čekají milovníky Francie přednášky, promítání filmů, degustace vín, hudby, ukázka módy.

Například 30. října bude v ostravském sídle Aliance Francaise Ostrava malířka a spisovatelka žijící na jihu Francie Lenka Horňáková Vivace hovořit o kaji Provence. Součástí večera bude vernisáž obrazů a ochutnávka krajových specialit.

I další večery budou skoro vždy spojené s jídlem nebo pitím. Třeba 23. října představí Pavel Konečnýv  Café Au Pere Tranquille vína z oblasti Champagne. K povídání a ochutnávce budou hrát francouzští muzikanti. Bez jídla se neobejde Normandský večírek, který přiblíží tento region, ani koncert dvojice bretaňských zpěváků, kteří zazpívají tradiční námořnické písničky. Součástí večera bude ochutnávka bretaňského jídla.

U konce s dechem (1959, režie: Jean-Luc Godard)
Zdroj: Artcam

O tom, jakou roli sehrála Francie na Těšínsku v letech 1918 až 1924, bude na Filozofické fakultě Ostravské univerzity přednášek absolvent pařížské Sorbony a zástupce Francouzské ambasády v Maďarsku Boris Trechniewski. Zaměří se na události, které ovlivnily československo-polské vztahy po První světové válce, kdy byla Francie nucena definovat svou východoevropskou politiku.

Poezii Jacques Préverta představí hudebníci souboru Cage de scene. I verše tohoto slavného pařížského umělce budou doplněny ochutnávkou francouzských dobrot.

Organizátoři Francouzského podzimu v Ostravě připravili celkem čtrnáct večerů, ke kterým tentokrát patří i večer francouzské módy s módní přehlídkou. Kolekcí Pause Café představí vyhlášenou francouzskou módu společnost Merci Madame zastupující luxusní značky.

Francouzský podzim v Ostravě bude mít dvacátý druhý ročník. „Cílem tohoto festivalu je propagace francouzské kultury a posílení česko-francouzských vztahů a kulturních vazeb v Moravskoslezském kraji,“ uvedla víceprezidentka festivalu Miroslava Pavlínková.