Senioři by neměli být tak důvěřiví, varují policisté

Zlínský kraj - Méně důvěřivých seniorů, to je snaha policistů ze Zlínského kraje, kteří se zaměřili na preventivní akce v pohraničí. Starším lidem z menších obcí u slovenských hranic vysvětlovali, jak uchránit sebe i majetek. Dnes navštívili Rudimov, Šanov i Nevšovou u Slavičína.

Malá obec Rudimov má jen 230 obyvatel. Policisté se dnes vypravili do dvacítky vytipovaných domů, které patří nejstarším starousedlíkům. K překvapení mužů zákona se většina z oslovených seniorů setkala s podomním prodejem.

Například třiaosmdesátiletou důchodkyni Marii Borovou před časem zaujala nabídka prodejce zimních bund. Byl neodbytný, pustila jej proto dovnitř. „Potom jsem ho nemohla dostat z baráku ven, tak jsem chtě nechtě koupila ještě druhou bundu,“ přiznala Borová. Protože ve Zlínském kraji neubývá okradených nebo podvedených důchodců, policisté se rozhodli preventivně místní oslovit.

Právě v Rudimově měli v minulosti problémy s podomním prodejem. Před šesti lety jej proto obecní vyhláškou zákázali. Podle vyprávění oslovených seniorů se ale s nabídkami prodejců setkávají stále. Podomní prodej přitom může být jen záminkou k okradení důvěřivého seniora. Podle svých slov se už ale místní poučili a cizí lidi si do domu nepouští.

Někteří starší obyvatelé si k domu pořídili hlídacího psa, jiní alespoň varovnou cedulku. Jen na Zlínsku letos muži zákona evidují téměř dvacítku podvedených důchodců, což je více než loni. Preventivní akce proto na malých obcích policisté pořádají několikrát do roka. Stále ale platí, že velká část seniorů podvodné jednání ani nehlásí.

Co policisté radí seniorům?

  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy. Napiště si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

Zdroj: Policie ČR