Vedení Havířova vyzve ministra Žáka, aby změnil postoj k nádraží

Havířov - Vedení města Havířova, které prosazuje zbourání tamní staré nádražní haly postavené v bruselském stylu, vyzve ministra dopravy Zdeňka Žáka, aby přehodnotil svůj postoj k této havířovské budově. Uvedla to mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová. Žák je proti demolici.

Ministr dopravy Zdeněk Žák dal před časem za pravdu skupině architektů, kteří jsou proti připravenému bourání architektonicky cenné stavby z šedesátých let minulého století. Na demolici staré haly a výstavbě nového terminálu se předloni shodli zástupci města a Českých drah. Ministr Žák se ale vyjádřil jasně proti bourání a inicioval vznik krizového štábu, který má připravit varianty na rekonstrukci nádražní budovy a zároveň dostavby moderního dopravního terminálu. České dráhy, kterým budova patří, mezitím zjistily, že stejně nebudou mít na demolici dost peněz, takže od ní také ustoupily.

Vedení města je s tímto vývojem nespokojené. Náměstek primátora Petr Smrček prohlásil, že za současných okolností město zřejmě přijde o evropskou dotaci osmdesát pět milionů korun, která je již schválená na stavbu terminálu. „Navíc tak přijdou nazmar i tři miliony korun, které jsme už na projekt vynaložili,“ řekl Smrček. Dodal, že se obává, že výsledkem Žákovy iniciativy bude to, že nádraží zůstane další roky neopravné.

Město začalo připravovat zbourání haly před více než dvěma roky. Argumentovalo, že provoz staré a zchátralé budovy, která je pro Havířov příliš veliká, je drahý a rekonstrukce by byla nákladná a nic by nevyřešila.

Občanské sdružení Důl architektury zorganizovalo protestní petici a žádá kvalitní rekonstrukci a smysluplné využití haly. Architekti sice neuspěli s žádostí, aby havířovské nádraží rozšířilo seznam českých kulturních památek, zastání ale nakonec našli na ministerstvu dopravy. Zdeněk Žák doslova řekl, že zbourání této stavby považuje za pitomost.

Jak se postaví k výzvě vedení Havířova, aby svůj postoj k nádraží v Havířově změnil, zatím není jasné.

 

Video Reportáž Nadi Chattové
video

Reportáž Nadi Chattové