Nová hra přiblíží pobyt Gustava Mahlera v Olomouci

Olomouc – Olomoucký dramatik Jan Sulovský pokračuje v sérii her, které přibližují působení slavných osobností v Olomouci. Herci Moravského divadla teď zkouší novou inscenaci s názvem Mladík od Zlaté štiky, kterou Sulovský věnoval pobytu slavného skladatele Gustava Mahlera v německém operním divadle v Olomouci. Letos je tomu 130 let, co ve městě několik měsíců žil a pracoval.

„Abychom mohli jevištně rozehrát Mahlerovy osudy v Olomouci, vymyslel jsem fiktivní setkání jeho ženy Almy Mahlerové, hudební skladatelky, spisovatelky a múzy řady umělců první poloviny 20. století s jejím pozdějším manželem - rakousko-českým spisovatelem židovského původu Franzem Werflem,“ vysvětloval Sulovský. Podotkl, že Mahler narazil v Olomouci na maloměstskou omezenost, přesto tam stihl nastudovat několik oper. A zvláště Bizetova Carmen prý byla velmi úspěšná.

Představení režírují Jaroslav Krejčí a Václav Bahník, hlavní role ztvární Vladimír Hrabal, Lenka Kočišová a Jaroslav Krejčí. Premiéra bude 22. října v Muzeu umění v Olomouci.

Sulovský už napsal několik her o pobytu významných lidí v Olomouci – naposledy to byla Causa Karel Sabina. Autor se snažil přiblížit krušný život českého spisovatele a publicisty v olomoucké pevnosti. Do vězení byl Sabina odsouzený za přípravu údajného protirakouského spiknutí, původně měl být oběšen. Ani ke konci života se mu nevedlo lépe. Když vyšla najevo jeho konfidentská činnost, byl autor libreta k Smetanově Prodané nevěstě označován za zrádce národa. Bál se i vyjít na ulici.

Sulovský už napsal také hry o generálu Lafayettovi, Františku Josefovi I. nebo skladateli Karlu Dittersovi z Dittersdorfu.