Univerzita Palackého vybrala nového rektora - historika Jaroslava Millera

Olomouc - Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci dnes zvolil nového rektora. V příštím volebním období, tedy od roku 2014 do roku 2018, univerzitu povede Jaroslav Miller, historik a současný šéf katedry historie filozofické fakulty.

O prestižní post bojoval s dosavadním rektorem Miroslavem Mašláněm. Senátoři dostali před volbou čtrnáct návrhů od akademické obce. Převážně podporovaly Mašláně, tři návrhy doporučovaly Millera. Přesto dal senát hned v prvním kole přednost dvaačtyřicetiletému Millerovi, a to v poměru patnácti ku devíti hlasům. „Tak velká podpora senátorů je pro mne překvapením roku,“ prohlásil potěšený Miller.

Iniciátor petice proti komunistickém radnímu pro školství
Zdroj: ČT24

Narodil se v Šumperku, studoval historii a filologii v Olomouci, Budapešti a Oxfordu. Má za sebou řadu badatelských a pedagogických pobytů na předních světových univerzitách a vědeckých ústavech v Evropě, USA a Austrálii. V roce 2012 byl jmenován profesorem. Ve své rektorské kandidatuře kladl velký důraz na to, aby se univerzita více otevřela zahraničí, a to ve vztahu ke studentům, akademikům i vědcům. Slibuje také podporu výzkumných a badatelských aktivit.

Univerzita Palackého v Olomouci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Odborně se Miller dlouhodobě zabývá urbální problematikou, dějinami politického myšlení a v poslední době také otázkami českého a slovenského exilu.

Nového rektora ještě musí jmenovat prezident republiky.