Potravinová banka je prázdná

Ostrava – S minimálním ohlasem se zatím setkává sbírka potravinové banky, která začala v pondělí. Do skladu v Ostravě-Hrabůvce přinesli zásoby pro lidi v nouzi jen tři lidé. Potraviny dnes sbírali i na krajském úřadě, zítra se mají přidat úředníci z ostravského magistrátu. Sbírka má podpořit mezinárodní den chudoby, který připadá na zítřek. 

Ve skladu potravinové banky v Ostravě-Hrabůvce dnes bylo prázdno. Lidé si tam i přes několik výzev v médiích  zatím cestu nenašli. „Dnes máme středu a byli tu zatím tři lidi, to znamená jeden člověk denně,“ uvádí manažerka potravinové banky v Ostravě Irena Mrázková.

Větší odezvu měla sbírka mezi krajskými úředníky. Tašku potravin nesla dnes do práce  i paní Lejsalová, která se s lidmi na okraji společnosti ve své práci potkává denně a ví proto, že jim často i vlastní vinnou chybí peníze hlavně na jídlo. „Ráno si to vezmu s sebou a v práci to odevzdám. Kdybych s tím měla jít někam po práci, byla by to pro mě komplikace,“ vysvětluje vedoucí Oddělení sociální ochrany Miroslava Lejsalová.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Krajští úředníci se do sbírky zapojili od počátku, letos tedy potřetí. Zítra se k ním přidá  i ostravský  magistrát. Pomoc poslaly i některé farnosti. Už za několik dnů se pomoc dostane k těm, kteří ji potřebují nejvíce. „Jsou to například azylové domy pro muže, pro ženy a matky s dětmi, pro noclehárny a pro osoby, které jsou v tísni,“ vyjmenovává manažerka potravinové banky Irena Mrázková.

Potravinová banka funguje v Ostravě čtvrtým rokem. Letos rozdala padesát osm tun jídla, na její pomoc čeká více než sedm tisíc lidí na celé Moravě. Trvanlivé potraviny mohou lidé nosit do skaldu v Ostravě-Hrabůvce do pátku odpoledne, kdy sbírka končí. Zítra je mohou přinést i na Masarykovo náměstí.