Světoznámý houslista Roby Lakatos poprvé v Ostravě

Ostrava – Klasiku smíchanou s jazzem, folklorem a romskými rytmy hrál na housle špičkový maďarský hudebník Roby Lakatos. Sám u toho ještě stihl řídit pětičlennou kapelu. Do Ostravy přijeli na pozvání ředitele Svatováclavského hudební festivalu, který si tím splnil svůj sen. 

Pro Svatováclavský hudební festival získal Robyho Lakatose Igor Františák jen díky protekci. „Jeho plán je natolik vytížený, že je téměř nemyslitelné ho dostat,“ uvádí ředitel hudebního festivalu Igor Františák.

Roby Lakatos studoval hru na housle na konzervatoři Bély Bartóka v Budapešti. Jeho domovem je ale Belgie. Hrál s nejlepšími filharmoniemi a dobyl pódia na celém světě, včetně slavné Carnegie Hall v New Yorku. „Já jsem ho znal nejdříve z nahrávek Deutsche Grammophon, kdy jsem absolutně propadl spontánnímu projevu. Samozřejmě je znát, že je klasicky vyškolený muzikant a že je obklopený skvělými hudebníky,“ dodává Igor Františák.

Video Reportáž Heleny Dohnalové
video

Reportáž Heleny Dohnalové

Roby Lakatos přivezl do Ostravy svůj nový koncertní program z poslední desky La Passion, kterou nahrál živě v opeře v Sydney. Nedávno také omladil kapelu. „Například můj pianista je syn mého bývalého pianisty a kytarista je syn bývalého cimbalisty,“ prozradil Roby Lakatos.

Klasika i pop budou na Svatováclavském hudebním festivalu znít v Evangelickém Kristově kostele i v úterý 22. října, kdy vystoupí houslista České filharmonie Josef Špaček a hudebník David Koller, který bude hrát na šamanský buben.