Klarinet je jako lidský hlas, říká Sharon Khamová

Zlín - V pouhých šestnácti letech debutovala s Izraelskou filharmonií, nyní trvale žije a nahrává v Německu a koncertuje po celém světě. Klarinetistka Sharon Khamová ve čtvrtek ozdobila zlínský festival Harmonia Moraviae.

Klarinet přirovnává k lidskému hlasu, se kterým kouzlí jako pěvkyně. Sharon Khamová v doprovodu zlínské filharmonie přednesla ve Zlíně mimo jiné i Weberův klarinetový koncert. „Ten koncert miluji, je jako opera. Hodně postav, hodně různých hlasů, křik, nevázanost a taky hebkost, jemnost. Je to úžasný způsob, jak předvést všechno, co s klarinetem dokážete,“ popsala umělkyně Sharon Khamová. 

Z hostující klarinetistky byl nadšený i dirigent Vojtěch Spurný. „Ona není jenom virtuóz, ona skutečně tu hudbu cítí. A cítí ji tak, že dokáže doslova zmagnetizovat nejenom celý orchestr i mě jako dirigenta,“ uvedl Spurný. 

Do Zlína si Khamová přivezla svůj nejnovější nástroj. Ten, se kterým slavila první velké úspěchy, prý po dvaceti letech odpočívá. Na rozdíl od mistrovských houslí klarinety stárnou, nesvědčí jim totiž vlhkost v dechu. „Dřevo se unaví a potřebuje pauzu. Tak jsem mu roční pauzu dala. Uvidím za šest měsíců, pořád ho natírám olejem. Možná se k němu zase vrátím, je to můj hlas,“ svěřila se klarinetistka. 

Kromě role světové koncertní hvězdy zvládá energická černovláska i roli trojnásobné matky. A taky učí mladé hudební talenty. Ve Zlíně se Sharon Khamová představila se svým nejklasičtějším repertoárem. Aktuálně ale připravuje turné ke své nejnovější desce, na kterou nahrála nejmilovanější operní árie v úpravě pro klarinet. Jak sama říká – klarinet je jako lidský hlas.

  • Khamová zahrála ve čtvrtek ve Zlíně
    Khamová zahrála ve čtvrtek ve Zlíně zdroj: ČT Brno
  • Koncert byl součástí festivalu Harmonia Moravie
    Koncert byl součástí festivalu Harmonia Moravie zdroj: ČT Brno