Nejstarší české gymnázium střední Moravy otevřelo novou budovu

Olomouc – Novou budovu Slovanského gymnázia oficiálně otevřel Olomoucký kraj v krajském městě. Nechal ji postavit místo montované budovy ze 70. let, kterou zakázali používat hygienici. V nové budově jsou odborné učebny, tělocvičny a také jídelna.

Nová školní budova navazuje na původní historickou stavbu, je čtyřpatrová a její součástí je i centrální vstup do Slovanského gymnázia. Pro školu je ale nejdůležitější druhé a třetí patro s moderními učebnami a laboratořemi, vede z nich také vstup do tělocvičny resp. venkovní sportovní plochy, která vznikla na střeše tělocvičny. „Vůbec se nedá srovnat s tím, co jsme měli. Chybět nebude i počítačové vybavení, máme i velmi moderní chemickou laboratoř,“ podotkla zástupkyně ředitele gymnázia Romana Lachnitová. V nové části gymnázia jsou také šatny a jídelna, kterou budou využívat i další dvě střední školy z okolí.

Protože nová budova s fasádou z podhledového betonu plynule navazuje na historickou část Slovanského gymnázia, neobešla se stavba bez zásahu i do původní stavby. „Stávající objekt byl ve všech patrech propojen na novou budovu, což vyvolalo řadu stavebních úprav navazujících prostor. Ve všech podlažích musely být provedeny navazující chodby, úprava a vybudování nových zděných příček, úpravy podlah, ve všech podlažích bylo vybudováno nové sociální zařízení pro učitele, v prvním nadzemním podlaží byly v prostorech bývalé jídelny zřízeny nové šatny,“ přiblížil Ivo Heger z krajského úřadu. Podle ředitele Radima Slouky by ale stavební úpravy mohly časem pokračovat. „Letos slavíme 145. výročí, a tak věřím, že se nám v co nejbližší době podaří zahájit také rekonstrukci historické budovy, která symbolizuje naši úctu k tradici gymnázia,“ upozornil.

  • Prostranství v první patře nové budovy Slovanského gymnázia
    Prostranství v první patře nové budovy Slovanského gymnázia autor: Luděk Peřina, zdroj: ČTK
  • Učebna výtvarné výchovy v nové budově Slovanského gymnázia
    Učebna výtvarné výchovy v nové budově Slovanského gymnázia autor: Luděk Peřina, zdroj: ČTK

Nová budova vznikla na místě bývalého přístavku ze 70. let minulého století. S jeho odstraněním neměl kraj na výběr, ukončení výuky v jeho prostorách nařídili hygienici. Za novou část školy zaplatil Olomoucký kraj 208,5 milionu korun.

Olomoucké Slovanské gymnázium je nejstarší česká střední škola na střední a severní Moravě. První studenti na něj nastoupili v roce 1867 a prvním maturitám předsedal osobně císař František Josef I. Mezi nejznámější jeho absolventy patřil pražský arcibiskup František kandinál Tomášek.