Expolicisté obžalovaní z korupce stojí před soudem

Zlín – Dvojice expolicistů a dva podnikatelé, kteří se měli podle obžaloby dopouštět korupce, stojí před soudem ve Zlíně. Někdejší detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marian Hanák a expolicistka oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Hana Čouková údajně brali úplatky za informování podnikatelů. I oni čelí soudní žalobě.

Obžalovaný Radomír Vybíral dnes u soudu přiznal vinu. „Pan Hanák mi řekl, že na mého syna je trestní oznámení ohledně organizování úkladné vraždy. Řekl, že syna z toho může vysekat, že mi ukáže trestní spis. Měl jsem o syna strach. V lese u Zářičí u Chropyně mi pan Hanák předal část spisu a já jsem mu dal 700 tisíc korun. Později se dozvěděl, že budou domovní prohlídky. Varoval mě, dal jsem mu 600 tisíc korun,“ vypověděl Vybíral. Vztahy s expolicistou Hanákem potvrdil i podnikatel Jan Švédík. „Celkem jsem panu Hanákovi zaplatil asi 380 tisíc. Za lustrování telefonních čísel i za zařízení odposlechů,“ řekl Švédík před soudem.

Naopak oba obžalovaní expolicisté vinu odmítli. „S obviněním nesouhlasím, je vykonstruované. Můj vztah s panem Hanákem byl kamarádský. Jestli jsem mu předala kopii nějakého spisu anebo ústní informaci, to si nevzpomínám,“ uvedla Čouková. „S obžalobou zásadně nesouhlasím. Žádné peníze jsem v Zářičí nepřevzal, v životě jsem tam nebyl. Žádný telefonický kontakt nebyl, nemohlo dojít k žádné schůzce. Je to nesmysl. Necítím se z ničeho vinen, nic z toho se nestalo a ani nemohlo stát,“ vypověděl Marian Hanák.

Největší případ korupce za poslední léta

„Jedná se o závažnou korupční trestnou činnost spočívající například v prodeji informací z konkrétních trestních spisů, provádění nelegálních lustrací a nelegálních odposlechů, ale i v prodeji celého trestního spisu či prozrazení konkrétních vyšetřovacích úkonů za úplatu,“ popsal státní zástupce Roman Kafka. Dodal, že za poslední roky se jedná o největší případ korupce u policie na Moravě. 

Nejvyšší trest, pět až 12 let vězení, hrozí v případě uznání viny za přijímaní úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby Marianu Hanákovi. Kromě něj a expolicistky hospodářské kriminálky Hany Čoukové stojí před soudem i kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral a také Jan Švédík z Břidličné na Bruntálsku. Podle žalobce tito dva podnikatelé trestnou činnost doznali a pomohli ji objasnit. Hanák vypovídat odmítl. Čouková uvedla, že pokud mu informace předávala, tak jen jako součást plnění služebních povinností. 

Podle obžaloby žádali policisté po Vybíralovi sedm milionů korun za prodej trestního spisu a za „zařízení kladného výsledku trestního řízení“. Nakonec mu ale údajně opatřili jen část spisu za zálohu 700.000 korun. Policie tento skutek z roku 2007 prověřovala již dříve a odložila jej. Vrátila se k němu poté, co informace začaly unikat i z dalších kauz. Vybíral si podle obžaloby navíc úplatkem 600.000 korun zajistil i avízo o chystaných domovních prohlídkách. 

Hanák údajně spolupracoval i se Švédíkem, když mu podle státního zástupce zajišťoval nelegální odposlechy či lustrace konkrétních lidí i telefonních čísel se snahou zjistit, zda se o ně zajímá policie. Za statisícové částky mu Hanák údajně prodával také informace z konkrétního trestního řízení.