Boj o Šantovku Tower: Památkáři žádají přezkum stanoviska úřadu

Olomouc - Národní památkový ústav požádá olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce.

Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení památkového ústavu. A je významné. Pro investora Šatovky to znamená, že může pokračovat v přípravě záměru.

„Požádáme krajský úřad, aby zahájil přezkumné řízení závazného stanoviska olomouckého magistrátu,“ potvrdil ředitel olomoucké pobočky ústavu František Chupík. Tvrdí, že projekt Šantovka Tower je v rozporu se zásadami rozvoje kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. Se stavbou budovy, která by se se svými sedmdesáti pěti metry dělila s radnicí o místo druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí ani vědecká rada Národního památkového ústavu. Výšková dominanta u jádra Olomouce je podle radních nepřijatelná, protože by výrazně poškodila jedinečné panorama historického centra města.

S projektem Šantovka Tower přišla společnost SMC Development, která odhaduje náklady na asi čtyři sta milionů korun. V budově, která má mít dvacet dva pater, by mělo být také osmdesát bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce začít stavět v roce 2014.

Proti Šantovce Tower se kromě památkářů a také sdružení Za krásnou Olomouc nyní postavilo také vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého. „Vyzýváme zainteresované instituce, akademickou obec i nejširší veřejnost, aby rezolutně vystoupily proti plánům na výstavbu výškové budovy Šantovka Tower,“ řekl děkan filozofické fakulty Jiří Lach.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Sdružení Za krásnou Olomouc, které už iniciovalo protestní petice, svolalo na úterý odpoledne do centra Olomouce shromáždění odpůrců této stavby. Investor kritiku odmítá a dál na projektu pracuje. „Jsme rádi, že nám magistrát dal za pravdu. Je kolem toho zbytečná hysterie,“ uvedl zástupce investora Richard Morávek.