Tři dny do voleb. Statistici spustili test systému

Praha/Brno – Poslední zátěžovou zkouškou dnes prochází systém Českého statistického úřadu před pátečními volbami. Statistici po celé republice simulují volební den a testují odolnost svých informačních sítí; zkouška probíhá již potřetí, předchozí dvě žádný závažný problém neukázaly.

„Už potřetí testujeme jak techniku, tak pracovníky, kteří se budou na volbách podílet, aby si to natrénovali a abychom ověřili funkčnost programu, techniky, přenosových sítí a linek,“ informovala ředitelka brněnské pobočky Helena Kratochvílová s tím, že pro potřeby plošných zkoušek jsou stanovena fiktivní data tak, aby se dala kontrolovat a mohlo se prověřit, že sumarizační programy fungují správně.

Test probíhá v pořadí potřetí, druhou zátěžovou zkoušku podstoupil ČSÚ minulé úterý. Podle Kratochvílové žádné nedostatky nevyjevila. „Přenosy fungují dostatečně rychle, reakce a odezvy naší volební pošty jsou také v časech, které se nám zdají optimální. Nyní jde o to, jaké nedostatky budou mít zápisy od volebních komisí,“ uvedla.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Průzkumy už Češi neuvidí

Češi budou o novém složení Poslanecké sněmovny rozhodovat v pátek a v sobotu; první den se volební místnosti otevřou ve 14. a uzavřou ve 22. hodin, v sobotu mohou Češi o složení zákonodárného sboru rozhodovat mezi osmou a čtrnáctou hodinou. Relevantní předběžné výsledky by měly být známé o dvě až tři hodiny později.

Počínaje dneškem také platí až do sobotního uzavření volebních místností zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů. „Pokud nařízení poruší fyzická osoba a zveřejní průzkum, může dostat pokutu až do výše 30 tisíc korun, když to bude právnická osoba, může dostat pokutu až do výše 500 tisíc korun,“ informoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Video Rozhovor se šéfkou brněnského ČSÚ Helenou Kratochvílovou
video

Rozhovor se šéfkou brněnského ČSÚ Helenou Kratochvílovou

Rozhovor se šéfkou brněnského ČSÚ Helenou Kratochvílovou

22.10.13

Rozhovor s mluvčím MV Vladimírem Řepkou