První poradkyně pro pozůstalé v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj – Česká republika má poprvé v historii oficiální poradce pro pozůstalé. V celé zemi jich v současné době působí třináct. Odborné zkoušky složili na Ministerstvu pro místní rozvoj. Jako jediná z Moravskoslezského kraje uspěla Simona Weiß z Frýdku – Místku, která se navíc věnuje i vizáži zemřelých.

Simona Weiß pracuje v hospici a se smrtí se potkává téměř denně. Ke starým lidem tíhne už od dětství. „Možná už v té době, aniž jsem si to uvědomovala, mě vlastně nasměroval život tak, abych dělala práci, kterou dělám,“ míní paní Weiß. Coby poradkyně pro pozůstalé se umí vcítit do pocitů truchlících, postará se o zemřelého a pomůže s přípravou pohřbu. „Poradce musí být empatický, musí být vnímavý nebo naopak, protože každý na smrt reaguje jinak,“ uvádí poradkyně pro pozůstalé.

I vrchní sestra ve frýdecko-místeckém hospicu, Monika Krupová, dosvědčuje, že v případě úmrtí jde o velmi citlivou záležitost a že je mnohokrát více práce s rodinou než s klienty hospicu. „Nikdy v životě není člověk připraven na smrt. Když ta chvíle nastane, jsou lidé zmateni a strašně zranitelní, opravdu potřebují pomoc,“ dodává paní Weiß.

Simona Weiss má ještě jednu profesi – po dohodě s rodinou líčí a upravuje zemřelé. „Je to poslední pietní věc, kterou lidé mohou pro svého nejdražšího udělat. Aby žena odcházela z tohoto světa jako dáma, muž jako elegán. A když pak máte pocit, jako by zemřelý pouze spal, je to pro vás příjemnější,“ myslí si nová poradkyně pro pozůstalé.