Na trému jsem si zvykla, říká moderátorka Iva Kubanková

Ostrava - Když má moderovací týden, běhá od rána do večera mezi newsroomem, maskérnou a studiem. Iva Kubanková je jednou ze dvou moderátorek hlavní zpravodajské relace České televize z krajů Moravskoslezského, Olomouckého a částečně Zlínského, která se vysílá od šesti hodin večer. Zároveň vždy v poledne, podobně jako její kolegyně Helena Dohnalová, moderuje devítiminutové Události v regionech plus. Aktuálně si moderátorky i další členové týmu zvykají na nové studio a některá nová pravidla. Stále ještě také studentka Iva Kubanková moderuje od čtyřiadvaceti let.

Jak jste se dostala do ostravské televize?

Přišlo to docela přirozeně. Studovala jsem ekonomickou žurnalistiku na Vysoké škole báňské, kde jsme měli povinnou praxi v médiích. Absolvovala jsem ji v roce 2010 ve zpravodajství České televize v Ostravě, kde jsem také začala točit první reportáže. A po několika měsících praxe mi vedení redakce nabídlo další spolupráci.

Jaké je to moderovat ve srovnání s natáčením reportáží v terénu?

Moderování bylo vždycky můj sen, takže tady není co řešit. Jako moderátorka jsem, dá se říct, víc v klidu. Točit je někdy opravdu stres, nároky editorů jsou čím dál vyšší, člověk má někdy už cestou na plac obavy, jestli vše klapne - jestli sežene ty správné respondenty, jestli se povede st-up… A i když se všechno tohle podaří, nepříjemné překvapení může redaktor zažít ve střižně, když zjistí, že nemá potřebné záběry.

Iva Kubanková
Iva Kubanková
Více fotek
  • Iva Kubanková autor: Martin Straka, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5154/515362.jpg
  • Iva Kubanková autor: Martin Straka, zdroj: ČTO http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5154/515361.jpg
  • Iva Kubanková autor: Martin Straka, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5154/515363.jpg
  • Moderátorka Událostí v regionech z Ostravy Iva Kubanková autor: Martin Straka, zdroj: ČTO http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5154/515360.jpg

V poslední době je vás vidět jen ve studiu. Už netočíte?

Od října jsem požádala o poloviční úvazek, do kterého se mi vejdou akorát dva týdny moderování. Potřebuji se učit. Dodělávám dvě školy zároveň - český jazyk a literaturu na Ostravské univerzitě a ekonomiku a právo v žurnalistice na báňské. Na jedné škole mne čekají státnice, na druhé dopisuji diplomku. Ráda bych to letos všechno uzavřela. Poloviční úvazek mám domluvený do června, tak snad to zvládnu.

Stihla jste si před nástupem do televize vyzkoušet nějakou jinou práci?

Když mi bylo asi sedmnáct, rozhodla jsem se, že si udělám průvodcovský kurz. Učila jsem se francouzsky, zamilovala jsem se do Francie a zvláště do Provence. Obeslala jsem snad všechny cestovní agentury v republice, nakonec mne vzali na zaučení do jedné rodinné cestovky v Praze, která jezdí i do Provence. Párkrát jsem tam jela se starší průvodkyní, pak jsem začala průvodcovat sama, obvykle osmidenní zájezdy pro asi čtyřicet lidí. Je to někdy náročné, ale ten nádherný kraj stojí za to.

Kolikrát jste byla v Provence letos?

Ani jednou, bohužel. Od ledna do září jsem byla v interním pracovním poměru na plný úvazek, takže to vůbec nešlo dohromady. Předtím jsem byla v televizi jako externista, mohla jsem si naplánovat, kdy budu v práci, kdy ve škole, případně na cestách jako průvodkyně.

Na zkoušce ve studiu
Na zkoušce ve studiu

Události v regionech moderujete už rok, nedávno se studio výrazně změnilo, trochu jinak se v něm také pohybujete. A máte prý nová pravidla, která vám zavedli pražští vizážisté. Jak tedy fungujete v novém modrém studiu?

Hlavně je to časově náročnější. Musíme chodit do maskérny o půl hodiny dříve. Abychom si nezmačkaly pracovní šaty, celé Události v regionech plus moderujeme ve stoje. Několikrát za den se převlékáme, protože při malování je také nemůžeme mít na sobě, aby se nepokrčily. Takže se převlékáme z civilu do pracovního flanelového obleku, ve kterém nás líčí, pak zase do šatů, v nichž moderujeme v poledne i večer.

Jaké je to stát při moderování?

Není to problém, alespoň těch devět minut, co trvají naše „pluska“. Stát jako moderátoři Událostí pětačtyřicet minut, občas chodit, aby to navíc vypadalo přirozeně, to musí být mnohem náročnější.

Co ještě se v poslední době ve vaší práci změnilo?

Nově přibyla upoutávka na všechny tři mutace v regionech v 17:55, kdy se setkáváme s moderátorkami z Brna a Prahy - i to se musí připravit.

Vyhovují vám ty změny?

Vnímám to jako pozitivní posun.

Moderátorská zkouška v ostravském televizním studiu
Moderátorská zkouška v ostravském televizním studiu

Co s vámi dělali vizážisté z Prahy?

Nejprve nás namalovali, přitom ten postup fotili, aby z něho udělali jakýsi manuál, který mají naše maskérky dodržovat. Pak nás česali. Mne docela dost jinak, než dříve. Zvykáme si.

A co oblečení?

Po konzultacích s pražskou kostymérkou jsme vyřadily některé šaty, ve kterých jsem dříve moderovala. Souvisí to například s nařízením, že už nemůžeme mít šaty bez rukávů.

Změnil se hodně způsob líčení?

Maskérky nám teď nejprve dávají na obličej různé výživy a zvlhčovadla. Je to náročnější než suché líčení. Důvodem je také vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Trvá to samozřejmě déle, ale asi to stojí za to.

Máte před moderováním trému? Býváte nervózní, že se něco nepodaří?

Zvykla jsem si. A problémy řešíme s editory za pochodu, jak už to ve zpravodajství bývá. Někdy to jsou nervy, když třeba na poslední chvíli odřekne host…

Jak připravujete otázky pro hosty?

Domlouvám se hlavně s redaktory, kteří k tématu točí reportáž a ví o něm nejvíce. Snažíme se, aby se v živém rozhovoru neopakovalo to, co v reportáži, ale aby to byla její nádstavba.

Lidé jsou různí. Někteří skoro nemluví, druzí mluví až moc, jiní jsou trémisté. Jaká jsou pravidla pro vedení rozhovoru s hosty zpravodajství?

Měli bychom být tvrdí, ale ne zase moc. Podstatné je, abychom z nich něco dostali. Hosté se nám v Ostravě střídají docela často, takže většinou víme, co od nich čekat. Navíc, vždycky se s nimi těsně před večerním vysíláním zdravíme, takže máme šanci poznat, v jaké jsou zrovna náladě. Jednou přišel jeden respondent, kterého jsem viděla poprvé v životě, nadmíru rozveselený. Bála jsem se, jak to dopadne, jestli nebude drzý, ale zvládli jsme to.

Co máte dál v plánu?

Teď chci dokončit školy. A pak se uvidí.

Iva Kubanková

Iva Kubanková se narodila v roce 1988. Pochází z Orlové, kde také absolvovala gymnázium. Studuje český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, vystudovala ekonomickou žurnalistiku na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské-Technické univerzitě Ostrava a dokončuje tam navazující obor Ekonomika a právo v žurnalistice. Zkušenosti s mluveným slovem má z recitování poezie. Skoro do dvaceti let jezdila po recitačních soutěžích. Od roku 2008 příležitostně pracovala jako průvodkyně cestovního ruchu ve francouzském kraji Provence a jako průvodkyně po historických památkách Česka. Od roku 2010 pracuje v zpravodajství Televizního studia Ostrava České televize jako redaktorka, od roku 2013 je také moderátorkou.