Rodný dům Františka Palackého se dočkal nové střechy

Hodslavice – Po pouhých patnácti letech se rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích na Novojičínsku dočká nové střechy. Původní slovenský šindel položili tesaři jen v jedné vrstvě, takže dřevo začalo hnít. Nová střecha by měla být hotová do počátku zimy.

Střecha na rodném domě Františka Palackého v Hodslavicích dosloužila. „V místech, kde je jednoduché krytí, je dřevo napadené hnilobou. Objekt bude překryt novou krytinou, dřevěným šindelem, ručně opracovaným štípáním a stažený pořízem. Střecha bude pokryta dvojitě, čili tak, jak byla původně,“ uvádí projektant Antonín Závada.

Střecha ze slovenského šindele vydržela na budově jen patnáct let. Ta nová by měla být mnohem kvalitnější a má vydržet až třikrát déle. „Tento šindel je z Velkých Karlovic ručně štípaný, je impregnovaný Wolmanitem proti hnilobě a plísni. Když se uloží na střechu, tak teprve potom se natírá a konzervuje,“ vysvětluje majitel specializované firmy Ludvík Dorňák.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Budova rodného domu Františka Palackého je coby národní kulturní památka nejpřísněji chráněný historický objekt. Muzeum Novojičínska žádalo dva roky Ministerstvo kultury o dotaci z programu záchrany architektonického kulturního dědictví. Marně. „Protože byl stav střechy už neúnosný, museli jsme na opravu použít vlastní investice,“ informovala ředitelka Muzea Novojičínska Sylva Dvořáčková.

Opravy se dočká také rozpadající se komín. Náklady na rekonstrukci činí necelý jeden a čtvrt milionu korun. Dělníci vyměňují střechu postupně, Památník Františka Palackého je tak nadále v běžném provozu.