Berdych si počtvrté za sebou zahraje Turnaj mistrů

Londýn - Tomáš Berdych na Turnaji mistrů v Londýně chybět nebude. Nejlepší český hráč se stal pátým jistým účastníkem mezi elitní osmičkou. Vrchol sezony se uskuteční od 4. do 11. listopadu. „Na začátku roku je vždy jedním z mých cílů se na Turnaj mistrů kvalifikovat a je pro mě ctí, že jsem to znovu dokázal,“ řekl svěřenec trenéra Tomáše Krupy.

V Londýně se v týdnu před finále Davisova poháru, ve kterém budou Češi od 15. do 17. listopadu obhajovat titul v Bělehradu proti Srbsku, představí dva čeští hráči. Radek Štěpánek bude hrát s Indem Leandrem Paesem soutěž ve čtyřhře.

Osmadvacetiletý Berdych je letos jedním ze čtyř tenistů s více než padesáti vyhranými zápasy a jeho účast byla v posledních týdnech na spadnutí. „Díky celému týmu a všem mým fanouškům. Je skvělé být už jen součástí finále sezony, je to oslava tenisu pouze pro osm nejlepších,“ dodal sedmý hráč světa.

Berdych v sestavě pro Turnaj mistrů doplnil Španěly Rafaela Nadala a Davida Ferrera, Srba Novaka Djokoviče a Argentince Juana Martína del Potra. Na turnaji mohl hrát i Brit Andy Murray, ale ten je po operaci zad a ukončil sezonu.

V sezoně Berdych postoupil do čtvrtfinále Australian Open a Wimbledonu a třikrát hrál finále, ale v Marseille, Dubaji ani v Bangkoku titul nezískal.

Při premiéře na Turnaji mistrů v roce 2010 Berdych po jedné výhře a dvou prohrách skončil ve skupině. Nejlépe se mu vedlo předloni, kdy postoupil do semifinále, ve kterém ale ztroskotal na Jo-Wilfriedu Tsongovi z Francie. Před rokem opět po jedné výhře a dvou porážkách do dalších bojů nepostoupil.

Berdych se čtyřmi účastmi na Turnaji mistrů z českých hráčů vyrovnal Janu Kodešovi. Častěji hrál vrchol sezony pouze Ivan Lendl (12x). O zbylá tři místa usiluje pětice hráčů. Šanci postoupit ještě mají Švýcaři Roger Federer a Stanislas Wawrinka, Francouzi Richard Gasquet a Jo-Wilfried Tsonga a teoreticky rovněž Kanaďan Milos Raonic. Definitivně se nejspíše rozhodne příští týden na turnaji série Masters v Paříži, který předchází Turnaji mistrů.

Počet účastí českých a čs. tenistů na Turnaji mistrů ve dvouhře:

12 - Ivan Lendl,

4 - Jan Kodeš, Tomáš Berdych

3 - Tomáš Šmíd,

1 - Miloslav Mečíř, Karel Nováček, Petr Korda, Jiří Novák, Radek Štěpánek