11letý chlapec zachránil sestru z hořícího domu, ministr mu dal medaili

Praha – Hasiči dnes v pražském Trojském zámku rozdávali medaile a vyznamenání za záchranu životů a za dlouholetou práci. Každoročně se udělují i ocenění za statečnost. Ministr vnitra letos v této kategorii rozdal dvě medaile. První z nich jedenáctiletému Mirkovi Pokornému, který při požáru rodinného domu zachránil svou rok a půl starou sestru. Druhou má muž, který pomohl řidiči dostat se z hořícího kamionu. Další medaile rozdal generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Ocenění se udělují u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa.

Loni v červnu zůstal Mirek sám doma se svou malou sestrou. Rodiče si na chvíli někam odběhli. Děti se dívaly na televizi, když ucítily štiplavý kouř. V kuchyni chytila od zapomenutého jídla na plotně kuchyňská linka. Když chlapec zjistil, že v domě hoří, odnesl do bezpečí svou malou sestřičku a utíkal přes ulici zavolat pomoc. S podobnou situací se prý nikdy nesetkal, učili se o ní ale ve škole, proto podle svých slov věděl, jak má reagovat. „Jednání hocha bylo vzhledem k jeho věku vysoce nadstandardní a jeho duchapřítomnost předčila obvyklé chování mnohých dospělých v podobných situacích,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Druhou medaili převzal muž, který se letos v dubnu stal svědkem dopravní nehody kamionu. Okamžitě běžel k místu nehody, kde zjistil, že v kabině vozidla je uvězněný řidič, který volal o pomoc. „Prostor kabiny byl značně zakouřený zplodinami hoření a za kabinou šlehaly plameny,“ popsala dramatické okamžiky Zaoralová. Muž kamenem rozbil boční okno a pomohl řidiči ven.

Další medaile dostali už samotní hasiči. Za hrdinské činy při letošních červnových povodních bylo oceněno 19 z nich. Další tři medaile dostali hasiči zasahující při požáru po výbuchu plynu v obytném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Poslední medaili za statečnost pak dostal hasič z Karlovarského kraje, který zachránil život tonoucímu pětiletému chlapci.

Video Hasiči předávali medaile
video

Hasiči předávali medaile