Filmařům ukradli techniku i všechny záběry. Na chvilku nedávali pozor

Brno – Studenti točili poslední záběry svého filmu u kaple u hradu Veveří na okraji Brna a nedávali pozor na své zaparkované auto. V nestřežené chvíli z něj někdo ukradl batoh jednoho člena štábu. Měl v něm hard disk se všemi záběry jejich semestrálního filmu – škoda je tedy pro mladé filmaře nevyčíslitelná. Přišli i o půjčenou techniku v hodnotě 150 tisíc korun, kterou budou muset zaplatit.

Film podle balady Vrba od Karla Jaromíra Erbena točili studenti ze zlínské Univerzity Tomáše Bati. Podařilo se jim pro film získat i známé herce, třeba Jiřího Dvořáka. Přípravy a natáčení jim zabraly celý rok. Chybu ale udělali jinde – svá data nezálohovali. Na jediném externím disku měli uložené všechny záběry. A právě o ten předevčírem přišli.

Auto, které zloděj vykradl, bylo přitom zaparkované jen kousek od místa, kde studenti natáčeli. „Bylo to naše nedopatření, když jsme asi kvůli stresu a přepracování nedávali pozor na auto. Zmizel z něj batoh, ve kterém byl notebook, technika a hlavně hard disk se všemi daty k filmu,“ řekla členka štábu Gabriela Plchotová. „Filmovou techniku jsme měli půjčenou od soukromníků. Její hodnota je zhruba sto padesát tisíc korun,“ dodala.

Za vrácení dat nabízí štáb finanční odměnu

Pro studenty filmařiny je to velká ztráta. „Film nás stál už tak plno peněz, částka ještě stoupne, protože musíme uhradit škodu za všechnu zapůjčenou techniku. Nedovedu si představit, co budu dělat, abych to zaplatil,“ řekl mladý filmař Matěj Piňas. Studenti prosí veřejnost o pomoc v pátrání. Na sociálních sítích koluje jejich výzva, v okolí přehrady vylepili letáčky. „Za ztracená data nabízíme finanční odměnu,“ uvedl Piňas. Záběry jsou pro ně důležité, film byl totiž téměř hotový. Měl jim také zajistit postup do dalšího ročníku.

„Může za to několik náhod a pochybení, je to naše společná vina. Velká škoda, že jsme neměli zálohy. Je to pro nás poučení,“ přiznala Plchotová. „Policie sice později zadržela muže s naším batohem, věci už ale byly pryč,“ dodal Piňas. Pátrání zatím pokračuje. Policistům se ale podaří vyřešit jen asi každý třináctý případ vykradeného auta.

Počet vykradených aut na jižní Moravě v posledních letech stále klesá. V roce 2008 policie vyšetřovala dvojnásobek případů vykradených aut, než za stejné období v tomto roce. Zloději se nejčastěji zaměřují na cennosti a tašky.