V Nové Pláni volí prakticky všichni voliči

Nová Pláň – V Nové Pláni na Bruntálsku chodí k volbám stabilně minimálně 85 procent voličů. Při posledních parlamentních volbách chyběl k plné účasti jediný hlas. Podle místních je to díky tomu, že v malé obci se o veřejné záležitosti starají prakticky všichni lidé. 

Petr Zádrapa přišel do jediné volební místnosti v Nové Pláni jen pár minut po jejím otevření. Nejstarší volič v obci nevynechal v životě jediné volby. To platí pro většinu lidí v obci. „Kdyby nebyli naši občané tak aktivní, jak aktivní jsou, tak by ta naše Nová Pláň nebyla opravdu nová,“ tvrdí Petr Zádrapa. „Lidé v malých dědinách se znají a nejsou anonymní tak jako politici nahoře,“ míní zase další obyvatel obce Miloslav Mílek.

Nová Pláň má pouze 57 obyvatel, z toho 13 dětí. V obci, která leží na břehu Slezské Harty, neexistuje nezaměstnanost a domy září novotou. „Téměř každá rodina má zastoupení v devítičlenném zastupitelstvu, takže jsou to samozřejmě ukáznění občané, kteří si myslí, že mohou něco volbami změnit,“ vysvětluje starosta Miroslav Jelen (SNK).Při posledních parlamentních volbách nepřišel ze 43 zapsaných lidí pouze jediný volič. Přepočteno na procenta svůj hlas v obci odevzdalo 97 procent lidí. Obec před lety dokonce dostala 100 tisíc korun jako odměnu za nejvyšší účast v kraji. Dosáhnout plného počtu odevzdaných hlasů se ale letos nepodaří ani teoreticky. „Jeden člověk, který je u nás úředně nahlášen, na volby nechodí, takže nejsme schopni skončit na sto procentech,“ konstatuje starosta.

Největší nápor očekává volební komise v pátek v podvečer a v sobotu ráno. „Sčítání po ukončení hlasování nám většinou trvá 25 až 30 minut se vším všudy. I se zápisem, i s podepsáním, překontrolováním,“ dodává zapisovatelka volební komise Martina Železná. Letos by to podle ní nemělo trvat déle, přestože by v Nové Pláni měli letos volit také dva lidé s voličskými průkazy – majitelé jedné z mnoha rekreačních chalup.