Volební komisaři mají plné ruce práce

Ostrava – Otevřením volebních místností vyvrcholily několikatýdenní přípravy úředníků na hlasování. Sami členové volebních komisí měli dopoledne ani ne tři hodiny na to, aby vše připravili na příchod prvních voličů. Těch je v Moravskoslezském kraji kolem milionu.

Volební den začal pro předsedu volební komise 23. okrsku v centru Ostravy dlouhou frontou. Vyzvednout si se zapisovatelkou museli třeba volební obálky, hlasovací lístky a plomby na urny. S těmi pak vyrazili do volební místnosti. Přípravy vyvrcholily půl hodiny před začátkem voleb kontrolou volebních uren a jejich zapečetěním.

První voliči čekali před volební místností už pět minut před jejím otevřením. Během prvních deseti minut odvolili skoro dvě desítky voličů. Může za to i prodloužený víkend a hezké počasí.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Ne všichni voliči ale mohli k urnám dojít, volební komisaři tak museli s mobilní urnou za nimi. O tuto službu si lidé mohou požádat kdykoliv během volebního víkendu. Už před volbami o možnost hlasovat doma požádala Ludmila Hrnčárová. „Jsem imobilní, ale volit chci,“ říká. V centru Ostravy zatím požádalo o volbu doma přes sto lidí, během volebního víkendu přitom komisaři s mobilními urnami zamíří i za pacienty do nemocnic.