Ústavní soud označil úhradovou vyhlášku za protiústavní

Brno – Ústavní soud označil úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví, podle které pojišťovny proplácí nemocnicím jednotlivé úkony, za protiústavní. V příští vyhlášce musí ministerstvo zohlednit názor soudu a kritizované pasáže upravit. Zároveň ale soud zrušil platnost stávající vyhlášky až k 31. prosinci 2014 – podle normy se totiž budou ještě v příštím roce vyúčtovávat platby z letoška. Na letošní úhradovou vyhlášku si stěžovala snad všechna zdravotnická zařízení. Snížila totiž úhrady, přestože náklady na zdravotní péči neustále rostou, a to i kvůli změně DPH. Řada zdravotnických zařízení se dostala do výrazných dluhů, u velkých fakultních nemocnic jde o dluhy v řádech stamilionů.

Fakultní nemocnice Brno: 280 milionů. Nemocnice T. Bati ve Zlíně: miliarda. Fakultní nemocnice u sv. Anny: miliarda. Takové jsou dluhy největších nemocnic na jižní Moravě a na Zlínsku. I když část vysokého dluhu tvoří závazky za minulé investice, velký podíl na červených číslech má podle ředitelů nemocnic i letošní úhradová vyhláška. 

Co se ústavním soudcům nelíbilo?

  • vyhláška nerozlišuje, zda je překročení objemu péče důsledkem plýtvání, anebo má reálné příčiny
  • nerovné postavení smluvních a nesmluvních poskytovatelů při proplácení úhrad za neodkladnou péči. U nesmluvních poskytovatelů se hodnota bodu snižuje na 75 procent
  • regulační srážky – uplatní se v případě, kdy poskytovatel předepíše léky a zdravotní prostředky v rozsahu vyšším, než byly úhrady v roce 2011. Pojišťovna v takovém případě může snížit úhradu
  • pojišťovna může srážky uplatňovat selektivně a některé poskytovatele znevýhodňovat

„Je to celorepublikový problém, protože letošní úhradová vyhláška i navýšení DPH jen v případě Baťovy nemocnice znamená mínus 85 milionů korun jenom pro tento rok. Takže to má zásadní dopad na všechny nemocnice,“ vysvětlil před časem ředitel Nemocnice T. Bati Pavel Calábek. „Jsme na tom podobně, jako většina nemocnic, to znamená, že máme po splatnosti zhruba půl roku. Pokud se s tím rychle něco nestane tak se budeme propadat hloub a hloub,“ doplnil ředitel Úrazové nemocnice v Brně Karel Doležal.

Kritizované části úhradové vyhlášky dnes zrušili svým rozhodnutím ústavní soudci. Podle verdiktu musí ve své současné podobě skončit do 31. prosince 2014, platby za letošek tedy ještě nemocnice dostanou podle starých pravidel. Ve vyhlášce na rok 2014 už ministerstvo musí zohlednit názor soudu. 

„My jsme od začátku upozorňovali kolegy, že nemůžeme příliš očekávat změnu úhradové vyhlášky už tento rok. Rozumíme té argumentaci, že systém není možné uvést do chaosu na konci roku,“ vyjádřil se k verdiktu prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Ten vzkaz je vzkazem do budoucna, že je zde rozpor mezi ústavou garantovanými nároky a tím, že úhradová vyhláška neumožňuje zdravotnickým zařízením, aby tyto nároky plnili,“ dodal Kubek.

Letošní úhradová vyhláška

Zdravotnický materiálS dluhy hospodařila řada nemocnic už dřív. Letos se ale jejich situace nijak nelepší. Naopak se zhoršila hlavně kvůli nové vyhlášce o úhradách, která nemocnicím od pojišťoven zaručuje za stejnou úroveň péče méně peněz než v minulosti. Většinou dostávají přibližně devadesát procent loňských úhrad.

Kromě toho se od začátku roku zvýšila daň z přidané hodnoty (DPH) a zdravotnický materiál, jako jsou například obvazy, byl převeden do vyšší sazby DPH. To znamená, že při menších příjmech musí nemocnice za stejné zboží zaplatit více peněz.


Na Ústavní soud se obrátila skupina senátorů, podle kterých podle vyhlášky platí pojišťovny lékařům a nemocnicím za provedené výkony příliš málo peněz. Nerovnost vyhlášky vidí senátoři například v tom, že při překročení množství péče dané smlouvou zaplatí pojišťovny lékařům jen část peněz. Nelíbí se jim ani to, že různí poskytovatelé nedostávají za stejnou péči stejné peníze. 

Podle pojišťoven nemocnice na úhrady svalují problémy, které s nimi nesouvisejí. Kolaps zdravotnictví nehrozí, míní Svaz zdravotních pojišťoven. „Je to nátlaková rétorika. Pojišťovny v průběhu roku upravují zálohy, v odůvodněných případech je dokonce i navyšují,“ upozornil prezident svazu Jaromír Gajdáček. Zdravotnické odbory však kvůli vyhlášce před třemi týdny vstoupily do stávkové pohotovosti. 

Splatnost faktur? Až dvě stě dní 

Dluhy nemocnic přitom dělají vrásky na čele nejen jejich zřizovatelům – tedy městům a krajům, ale i firmám, které do zařízení dodávají zdravotnický materiál. Například firma Hartmann – Rico dodává zdravotnický materiál do zadlužené brněnské nemocnice U sv. Anny. „Fakultní nemocnice u sv. Anny dluží firmě Hartmann – Rico přes tři miliony korun,“ uvedl na začátku října finanční ředitel firmy Marek Třeška. Zatímco běžné firmy platí Hartmannu faktury do 30, maximálně 60 dnů, fakultní nemocnice splácí průměrně do 130 dnů a Nemocnice v sv. Anny dokonce až za 200 dní. 

Video Jaké jsou dluhy nemocnic?
video

Jaké jsou dluhy nemocnic?

„Ten dluh samozřejmě narůstá, na druhou stranu my svoje závazky postupně splácíme,“ potvrdila mluvčí nemocnice U sv. Anny Šárka Urbánková. Nemocnice si hodně slibuje od navýšení plateb za státní pojištěnce a nové úhradové vyhlášky pro další rok. Pacientů se podle Urbánkové dluh přímo nedotýká, nemocnice ale zmrazila všechny investice, kromě řešení havarijních stavů. 

Kdo má například problémy?

Fakultní nemocnice Brno

Největší zdravotnické zařízení na Moravě se dřív chlubilo vyrovnaným rozpočtem. Za první tři čtvrtletí letošního roku je v mínusu 289 milionů korun. „Je to způsobeno výpadkem příjmů, protože přesně o tolik peněz jsme dostali méně oproti roku 2012. Tím pádem nejsme z vnitřních rezerv schopni tyto dluhy pokrýt. Takže nám samozřejmě narůstá doba splatnosti našim obchodním partnerům. V současné době jsme 150 dnů po splatnosti faktur,“ potvrdil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Fakultní n Nemocnice v sv. Anny

Druhá z brněnských fakultních nemocnic ročně hospitalizuje 27 tisíc pacientů, další 1,3 milionu pacientů ošetří ambulantně. Nemocncie má závazky zhruba miliardu korun.

Krajská nemocnice T. Bati

Baťova nemocnice patří mezi desítku největších nemocnic v republice. Pracuje v ní 2190 zaměstnanců. Ročně nemocnice hospitalizuje přes 40 tisíc pacientů. Nemocncie se už dlouho potýká se záporným výsledkem hospodaření, současný dluh je kolem miliardy korun.

Nemocnice Blansko

Nemocnice letos oproti loňsku dostane od pojišťoven o 25 milionů korun méně, než vloni. „Péči zatím neomezujeme,“ ujistila ředitelka Vladimíra Danihelková. Podle ní už je sice nemocnice na hraně svých finančních možností, zároveň ale doufá, že příští rok se situace zlepší.


Video Téma zrušení úhradové vyhlášky v UVR
video

Téma zrušení úhradové vyhlášky v UVR