Digitárium ukáže hlubiny vesmíru ve špičkové kvalitě

Brno - Okna vesmíru skutečně dokořán slibuje zážitek z nového digitária brněnské hvězdárny a planetária na Kraví hoře. Japonský projektor, francouzský software a americká projekční plocha společně nabízejí představení podobné těm z planetárií v Chicagu nebo San Franciscu. Na magický vstup do hlubin vesmíru se mohou návštěvníci těšit už od soboty.

Brněnské planetárium nově nabízí speciální digitárium, které dokáže na hliníkovou projekční plochu promítat v rozlišení více než 13 milionů megapixelů. Za jednu vteřinu pak umí promítnout až šedesátku záběrů v takto kvalitním rozlišení. Díky tomu se řadí mezi nejlépe vybavená planetária v Evropě.

Věrnou podobu vesmíru diváci uvidí na ploše o průměru 17 metrů. Kromě zákoutí hvězdného prostoru se Brňané mohou v rámci různých programů podívat také pod mořskou hladinu, dovnitř lidského těla nebo do tajemného mikrosvěta. Speciální projektor, který nabízí jednu z nejvěrohodnějších iluzí hvězdné oblohy na celém světě, promítá informace o dvou milionech skutečných hvězd.

Soustava desítek počítačů a série projektorů slibují mimořádný vizuální zážitek. Při projekci nebudou viditelné žádné švy mezi stropními panely. Výsledný obraz má být hladký, realistický a ostrý. „S oblibou říkám, že výsledek bude vypadat mnohem líp než skutečná obloha,“ poznamenal před časem ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno
Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Unikátní rekonstrukce za 56 milionů korun nově nabízí špičkový obraz i zvuk. Na přestavbu přispělo padesátimilionovou dotací ministerstvo školství, část zaplatilo i město. S přípravou velkolepého projektu přitom brněnská hvězdárna začala už před třemi lety.

Zatímco dnes se digitárium představí odborné veřejnosti a tisku, Brňané se na něj mohou přijít podívat od soboty 2. listopadu, kdy jsou naplánovaná čtyři dětská představení Kouzelný útes, o životě pod mořskou hladinou, a dvě projekce vesmírného programu Astronaut. Plné vstupné za téměř hodinové představení je 125 korun. „Konkrétní místo na konkrétní pořad si lze zamluvit až dva měsíce dopředu,“ prozradil ředitel hvězdárny.

Brněnská hvězdárna a planetárium dál láká na školní programy, první představení digitária proto bude patřit těm nejmenším z dětských domovů. Od nového systému si ale slibuje rekordy v návštěvnosti. „Je to věc, která nemá ve střední Evropě obdoby,“ pochlubil se Dušek.

Video Vstup Martina Vašíčka z nového digitária v Brně
video

Vstup Martina Vašíčka z nového digitária v Brně

Vstup Martina Vašíčka z nového digitária v Brně

Rozhovor s ředitelem hvězdárny Jiřím Duškem