Oprava barokního oltáře z Mařatic byla téměř detektivkou

Uherské Hradiště - Přímo detektivní práce, tak hodnotí rekonstrukci oltáře v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Místní část Uherského Hradiště se pyšní 400 let starým svatostánkem, který se po pěti letech oprav opět otevírá pro veřejnost. Poslední ozdobou nově opraveného kostela je barokní oltář, který se podařilo vrátit do původní podoby díky jedinému fotografickému snímku.

Původní vzhled oltáře zachytil snímek z roku 1939. Právě černobílá fotografie byla jedinou předlohou pro práci na oltáři. „Kolegyně v jednom z archivů našla tuto fotografii. Začali jsme pátrat a od pamětníků jsme se později dozvěděli, že sochařská výzdoba se nachází na půdě fary v Uherském Hradišti“ popsala téměř detektivní vyšetřování Radka Borunská z oddělení architektury uherskohradišťské radnice.

Když se podařilo seskládat jednotlivé díly dohromady, začali restaurátoři pátrat po barvách oltáře, které černobílá fotografie tajila. Barokní barevnost proto museli odhadovat jen z malých fragmentů. „Pod všemi vrstvami přemaleb se podařilo najít původní povrchovou úpravu a obnovit ji,“ pochválila práci odborníků Borunská.

Video No comment: Otevření mařatického kostela
video

No comment: Otevření mařatického kostela

Díky nákladné opravě se tak oltář dostal do své původní barokní podoby. „Nachází se na něm všechny autentické díly, není na něm nic soudobého, kromě nosné desky,“ připustila Borunská. Unikátem mařatického kostela není jen fakt, že jde o pozdně renesanční kulturní památku, ale také to, že jej nevlastní církev, ale uherskohradišťská radnice.

„Kostel za minulého režimu patřit státu a hospodařil s ním národní výbor v Uherském Hradišti. Myslím si, že tu původní sochařskou výzdobu farníci uschovali pro pozdější generace,“ odhadla Borunská.

Uherskohradišťský kostel v místní části Mařatice vzal rekonstrukci doslova od podlahy. Při nákladné opravě vyměnili dělníci omítky, střechu, podlahu a zlepšilo se i statické zajištění kostela. Když se do kostela pustila před lety vlhkost, začal se postupně naklánět a popraskaly i jeho obvodové stěny. Návštěvníci vídali na zdech kostela zelené řasy a ve střešních krovech se zabydlel dřevokazný škůdce.

Opravený interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie
Zdroj: ČT24

Kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1613 slaví letos čtyřsetleté výročí. S výstavbou se začalo v roce 1610, první bohoslužby v kostele konaly až o tři roky později. Významné jubileum oslaví mařatický kostel už v novém kabátě.

Kvůli náročným, pět let trvajícícm opravám musel být kostel poslední roky zcela uzavřený. Nahlédnout do něj lidé mohli jen při vánočních a dalších svátečních mších. Na dnešní otvírací den proto dorazily desítky zvědavců. První bohoslužba se tu bude konat již dnes večer.

Celkové náklady na opravu se vyšplhaly na deset milionů korun. Když dělníci opravovali střechu, do kostelní věže ukryli pro budoucí genarace i schránku s dokumenty o průběhu oprav.

Video Vstup Josefa Kvasničky z mařatického kostela
video

Vstup Josefa Kvasničky z mařatického kostela