Policie stíhá pár z Prostějovska, neposílal děti do školy

Prostějov - Rodiče nezletilých chlapců z Prostějovska čelí obvinění z ohrožování výchovy dítěte. Jeden ze synů v uplynulém roce zmeškal 894 hodin z povinné školní docházky, druhý má podle učitelů 170 neomluvených hodin.

„Policisté stíhají oba rodiče - šestačtyřicetiletého otce i čtyřiatřicetiletou matku dětí. Za to, že chlapce neposílali do školy a nezajistili jejich povinnou docházku, jim hrozí až dva roky vězení,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Dodala, že jeden z chlapců do školy vůbec nenastoupil. „Tak zásadní zanedbání školní docházky jsme v regionu ještě neřešili,“ prohlásila mluvčí.

Její olomoučtí kolegové ale měli nedávno podobný případ. Dívka zmeškala 778 hodin, přičemž matka se dceru snažila krýt omluvenkami. A podobné případy se dějí po celé republice.

Povinná školní docházku chlapců u nás zavedl v roce 1805 císař František Josef I., dívek se týká od roku 1880. Dnes docházku do školy upravuje Školský zákon. Je bezplatná a povinná devět školních roků, končí v době, kdy žák dosáhne sedmnácti let. Větší množství neomluvených hodin hlásí učitelé pracovníkům odborů péče o děti, kteří pak provedou šetření v rodinách. V závažných případech informují policii, která může rodiče obvinit.