V ostravské městské nemocnici zkrátili čekací doby na operace

Ostrava – V ostravské městské nemocnici výrazně zkrátili čekací dobu na operaci. Místo čtyř let čekání na nový kloub tak pacienti čekají třeba jen několik týdnů. Nemocnici pomohl jednoduchý úřednický trik – sestry tamní ortopedie prověřily několikatisícový seznam čekatelů na operaci a zjistily, že opravdový zájem má jen několik set pacientů.

V ostravské městské nemocnici se jako v jediné nemocnici v zemi rozhodli, že zjistí, zda o nový kloub mají opravdu zájem všichni, kteří figurují v pořadníku. Tým sester absolvoval v uplynulém roce čtyři a půl tisíce telefonátů, které měly zájem pacientů ověřit. „Na našem oddělení byla loni čekací doba zhruba čtyři roky,“ uvádí primář ortopedie Městské nemocnice Ostrava Michal Mačák.

Mnoho čekatelů už bylo po operaci, kterou absolvovali jinde. Nic totiž nezakazuje lidem zapsat se do pořadníku hned v několika nemocnicích. V Moravskoslezském kraji je momentálně devět nemocnic, ve kterých mění kolenní a kyčelní kloub. Nejdéle, dva a půl roku, čekají pacienti v ostravské fakultní nemocnici. „Od začátku roku platí nařízení vlády, které stanovuje maximální čekací doby. U tohoto zákroku je to maximálně 52 týdnů,“ informuje mluvčí Ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Fakultní nemocnice Ostrava není jediná, která čekací dobu nedodržuje. Podobně jsou na tom třeba nemocnice v Českých Budějovicích nebo v Klatovech. Nejkratší dobu, dva měsíce, uvádí pražská Nemocnice Na Homolce a Nemocnice v Semilech.