Trojanovicím se nelíbí průtahy kolem Dolu Frenštát

Frenštát pod Radhoštěm – Zástupci obcí v okolí Dolu Frenštát kritizují průtahy při rozhodování krajského úřadu o odvolání firmy OKD proti demolici staveb na povrchu dolu. Úředníci hejtmanství čekali měsíc na odpověď, zda mohou v řízení dále pokračovat. V současné době slibují, že verdikt týkající se odvolání vydají do měsíce.

Přestože se na Dole Frenštát nikdy nezačalo těžit uhlí, vášně budí už od samotného vzniku před 30 lety. Okolní obce šachtu nechtějí. „Teď už to bude skoro tři roky od doby, co se zahájilo řízení o odstranění staveb, a stále jsme se nedostali víceméně nikam,“ tvrdí starosta Trojanovic Jiří Novotný (Naše Beskydy).

Stavební úřad ve Frenštátě na konci června rozhodl, že těžní věže a dalších asi 50 staveb musí OKD strhnout, protože jim propadlo kolaudační rozhodnutí. Těžaři se odvolali, řízení se ale protahuje. Trojanovičtí si teď stěžují na postup Moravskoslezského kraje, který nedávno přerušil řízení o odvolání společnosti OKD proti rozhodnutí o demolici staveb na Dole Frenštát. Úředníci totiž tvrdí, že si nejsou jisti, zda mohou v dané věci rozhodovat. „Mezitím prošla novela stavebního zákona, nezbývalo nám nic jiného než se obrátit na Český báňský úřad s žádostí, zda v daném případě nebudou příslušni k vydání rozhodnutí ve věci,“ vysvětluje Miluška Jarošová z Oddělení stavebního úřadu Moravskoslezského kraje. „To zdržení krajského úřadu nám přijde už hodně nadbytečné, je to dalších 30, 40 dnů, které nám to zdrží, možná déle,“ uvádí  starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Báňští úředníci po měsíci zkoumání žádosti dokončili odpověď. Případ nakonec hejtmanství zůstane. „Podle novely stavebního zákona dosud pravomocně neskončená správní řízení dokončí stavební úřad, u něhož bylo řízení o žádosti zahájeno,“ informuje tiskový mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. „Pokud obdržíme v nejbližších dnech vyjádření, že jsme dále příslušni k odvolacímu řízení, pak vydáme do měsíce rozhodnutí ve věci,“ říká Miluška Jarošová z krajského Oddělení stavebního úřadu.

Společnost OKD stále trvá na tom, že provoz dolu a udržování ložiska uhlí jí nařizuje stát, což bez budov není možné. Firma už dříve oznámila, že pokud kraj demolici potvrdí, obrátí se na soud.