Urogynekologové promítali svým kolegům průběh operace ve 3D

Zlín - 3D technologie zároveň na operačním i ve vzdáleném kongresovém sále. Poprvé u nás si přímý 3D přenos operací vyzkoušeli špičkoví urogynekologové na svém kongresu ve Zlíně. Vybrané pacientky přitom zbavili problémů třeba s úniky moči.

Lékaři obsadili hned tři operační sály na gynekologii ve zlínské nemocnici, televizní režie zase přilehlé chodby. Práci operatérů v přímém přenose sledovali účastníci urogynekologické konference, která se koná na druhém konci města. Cíl? Každé dva roky seznámit lékaře s novinkami v oboru. „Letošním v uvozovkách šlágrem je zavádění 3D laparoskopie do této operativy, takže letos můžeme vidět zcela nový 3D laparoskop, kdy operatéři operují s brýlemi,“ popsal ojedinělý zákrok primář gynekologie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně Zdeněk Adamík.

Sspeciální brýle si nasadily další tři stovky účastníků urogynekologického kongresu. Plasticky viděli totéž, co operatéři. A nebyl to jen zbytečný efekt. „Tato technologie umožní lepší orientaci, lepší preparaci jednotlivých tkání a také úpravu těchto tkání do normální polohy,“ vysvětlil Adamík.

Video Primář gynekologie Zdeněk Adamík o 3D operaci
video

Primář gynekologie Zdeněk Adamík o 3D operaci

Lékaři během kongresu odoperovali celkem 12 pacientek. „Po odstranění dělohy jsem měla problémy s udržením moči. Měla jsem takový nepříjemný pocit tlaku do rozkroku,“ popsala pacientka z jižní Moravy. Lékař z jejího města jí prý pomoct neuměl. Proto souhlasila s nabídkou nechat se operovat na zlínském kongresu. „Pro mě to rozhodování těžké nebylo. Já se necítím jako pokusný králík. Naopak, cítím se tak nějak potěšena,“ dodala žena.

Pacientek s nechtěnými úniky moči přibývá nejen mezi staršími ženami. Podle odhadu lékařů může mít tento problém každá desátá Češka.