Sociální demokraté zvolí v Havířově nového krajského předsedu

Havířov - Sociální demokraté z Moravskoslezského kraje by dnes měli v Havířově zvolit nového krajského předsedu. Je přitom jasné, že dosavadní předseda a primátor Ostravy Petr Kajnar funkci neobhájí. Nenominoval ho totiž ani jeden z šesti okresů. Pět jich prosazuje hejtmana kraje Miroslava Nováka, šestý Bruntál navrhoval místostarostu Rýmařova Jaroslava Kalu.

Kajnarova pozice je delší dobu slabá. Kvůli tomu, že ho nikdo nenominoval na kandidátní listinu do Poslanecké sněmovny, podal na ČSSD dvě žaloby, s nimiž ale zatím neuspěl. Vysvětloval to přesvědčením, že strana se odchýlila od demokratických principů. Po volbách, které socialisté sice vyhráli, ale s daleko menším náskokem před ostatními, než čekali, mu žaloby znovu vyčetli. Na soud se nedlouho před předčasnými volbami obrátili i další straníci, jen v Ostravě také Kajnarův náměstek Tomáš Sucharda a starostka ostravského obvodu Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová.

Bohuslav Sobotka, Josef Novotný a Adam Rykala
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

„Tyto žaloby nás evidentně ve volbách poškodily,“ prohlásil předseda ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala. Řekl, že nespokojení kolegové by měli své jednání buď vysvětlit, anebo stranu opustit. Účastníci okresní konference vyzvali všechny tři k ukončení členství. Horký kandidát na krajského předsedu Miroslav Novák později řekl, že Kajnara nikdo z ČSSD nevyhání, byť souhlasí s tím, že straně neprospěl.

Sám Petr Kajnar si o své další politické kariéře moc nemyslí. „Vím, že v ČSSD končím. Když se někdo ohradí, tak končí, protože strana je smečka,“ uvedl pro ČT24. Odmítl, že by ČSSD jakkoliv poškodil. „Poškozují ji ti, kteří nedodržují pravidla,“ řekl Kajnar a označil za hlavního strůjce nedemokratických praktik v Ostravě Adama Rykalu, který se podle něho podílel i na takzvaném puči proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Kajnar nemá jisté ani to, že zůstane do konce volebního období primátorem Ostravy. Podle zpráv z kuloárů už hledali spolustraníci podporu pro jeho odvolání z funkce. Nakonec to nikdo nenavrhl, což zřejmě ovlivnil i zásadní rozkol v nejvyšším vedení strany. Okresní ČSSD se usnesla, že se má situace v Ostravě stabilizovat a radní mají zůstat, jak jsou.

Účastníci krajské konference v Havířově budou také řešit to, co s účastníky utajované povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. O Michalovi Haškovi, Jeronými Tejcovi a dalších „pučistech“ jednají také kolegové v Brně.