Kam nemůže lesní technika, tam musí pomáhat koně

Žarošice - Oskar Sněhota pracuje s koňmi už dvaadvacet let. Společně orají vinohrady nebo svážejí klády z roklí, kam by se těžká lesní technika nedostala. Řemeslo, které forman Sněhota dál ctí, postupně jeho kolegové opouštějí. Na Kyjovsku má poslední tři konkurenty. Sám ale věří, že koně z českých lesů nikdy nezmizí.

„Povídám si s koněm pořád, ale není mě slyšet. Někteří lidé na koně řvou, ale na takového koně není vůbec potřeba řvát,“ prohlásil Oskar Sněhota, který je se svým koněm Jasánkem perfektně sehraný. Dokáží se proplést mezi stromy s přesností na deset centimetrů.

„Bez koní by to dřevo ze zmolí a roklí nikdo nedostal,“ nekompromisně uvedl Sněhota, kterého si dřevorubci z různých regionů najímají, aby jim klády z nepřístupného terénu přiblížil k silnicím, odkud už je přepraví lesní technika. Ze Ždánického lesa postupně odveze tisíc kubíků vytěženého dřeva. Probírku stromů musí mít hotovou do konce listopadu. Kmeny Jasánek táhne kilometr k nejbližší asfaltce.

Sněhota v minulosti také třikrát zvítězil jako mistr světa v orbě. Ví totiž, že pro práci v lese i samotné orání je práce s koněm ta nejdůležitější. Kůň musí jít klidně a nesmí zrychlovat. Při táhnutí těžkého břemene, jakým kláda je, jde navíc také o precizní ovládání. Proplétat se mezi stromy s několikametrovým kmenem je zkouška přesnosti. „Bylo nás dřív dost. Ze začátku bylo hodně koní,“ řekl Sněhota k řemeslu, které postupně skomírá. I přes mechanizaci lesnictví je přesvědčený, že koňská síla se z lesů nikdy nevytratí.

Video Oskar Sněhota vypráví o své práci s koňmi
video

Oskar Sněhota vypráví o své práci s koňmi