Olomouc investovala deset milionů korun do opravy podchodu

Olomouc – Rušnou křižovatku ulic Foerstrova a Na Vozovce mohou obyvatelé Olomouce opět bezpečně přecházet, oprava podchodu byla dokončena.

 „Rekonstrukce podchodu trvala tři měsíce. Dělníci postupně opravili opláštění podchodu, podhledy, rámy výkladů, prosklení, podlahu i schodiště. Stěny podchodu pod křižovatkou s hustým automobilovým provozem byly zároveň opatřeny novým nátěrem,“ řekl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Podchod, který je důležitou spojnicí z velkého sídliště na Tabulovém vrchu do centra města, byl podle Vlacha ve velmi špatném technickém stavu. „Střešní konstrukcí před zahájením opravy již zatékalo a opláštění podchodu bylo za hranicí životnosti," uvedl Vlach.

Rekonstrukce odhalila několik dalších závad, které běžným prohlídkám zůstaly skryty. „Potvrdilo se tím, že oprava byla skutečně nutná a oprávněná. Už nyní máme na opravený podchod kladné ohlasy z řad veřejnosti," podotkl náměstek.

Zakázku v tendru získala společnost Hroší stavby Morava, která radnici nabídla cenu 9,67 milionu korun. Až 80 procent nákladů na opravu by mohla pokrýt dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava, o níž město požádalo.

Opravu hojně využívaného podchodu doporučil statik, protože letitou betonovou konstrukci narušila vlhkost. Olomoucký magistrát plánuje opravit také další podchody. „Jde zejména o spádové podchody v ulici Brněnské," uvedl Vlach.