Státní zástupce žádá pro Miroslava Masláka jedenáctiletý trest

Zlín - Státní zástupce Roman Kafka žádá pro údajnou hlavu skupiny vyděračů Miroslava Masláka ze Slovenska jedenáctiletý trest. Ostatním čtyřem obžalovaným, dvěma Slovákům a dvěma Čechům, dnes Kafka navrhl nepodmíněné tresty od tří do devíti let. Pro všechny žádá i peněžité tresty a pro Slováky tresty vyhoštění z České republiky na neurčito. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Rozsudek bude vynesen na konci listopadu.

Maslák a další Slováci Tomáš Ďuriš a Vladimír Haviar čelí obžalobě z vydírání, porušování domovní svobody, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy. Radovan Helis ze Vsetína se zase údajně dopustil vydírání a šíření poplašné zprávy, Jan Surý ze Vsetínska vydírání.

Prvním čtyřem hrozí až 12 let, Surému až osm let vězení. Společně podle obžaloby vymáhali oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožovali, zapalovali jejich auta, stříleli na domy i vozidla. Podle obžaloby bylo jen na východě Moravy poškozeno asi 25 lidí a firem. Způsobená škoda činí podle státního zástupce nejméně 1,25 milionu korun, vyděračskými praktikami chtěli muži údajně dosáhnout zaplacení částky více než 12,5 milionu korun.

V Česku gang působil od jara do listopadu 2012 poté, co tři členové přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni pro obdobné skutky. Maslák v tuzemsku založil společnost Final Solution, jejíž činnost podle Kafky byla formálně založena na legálním vymáhání pohledávek. Podle státního zástupce měli muži ze začátku zájem na možná tvrdém vymáhání, ale v mezích zákona.

Miroslav Maslák se svým obhájcem
Zdroj: ČT Brno

„Jednali ale se zkušenými dlužníky, kteří se dlouhodobě bránili placení závazků, což souvisí s vymahatelností práva u nás. Byli při vymáhání neúspěšní a ztráceli trpělivost,“ mínil Kafka. Maslák byl podle něj vedoucím skupiny, Ďuriš a Haviar mu byli údajně podřízeni a plnili jeho pokyny, Helis a Surý podle Kafky aktivně na činnosti skupiny spolupracovali. Pro Ďuriše a Haviara Kafka žádá trest okolo devíti let, pro Helise kolem šesti a pro Surého trest okolo tří let.

Dnešního jednání, které pokračuje závěrečnými řečmi obhájců, se osobně zúčastnil jen Helis. Údajný boss slovenského podsvětí Maslák, který je jako jediný ve vazbě, na pondělním hlavním líčení řekl, že svou závěrečnou řeč soudu dodá písemně. Kvůli Maslákovi totiž dřívější zasedání doprovázela přísná bezpečnostní opatření, kdy na pořádek dohlíželi po zuby ozbrojení těžkooděnci.