Charita v Olomouci rozváží jídlo bezdomovcům do okrajových částí města

Olomouc – Centrum Olomouce sužují bezdomovci. Přímo v historickém jádru města žebrají, povalují se a dokonce ničí zaparkovaná auta. Olomoucký magistrát chce proto přestěhovat denní centrum z Wurmovy ulice, které bezdomovcům vydává jídlo a kolem kterého se shlukují. Ani po měsících hledání však žádný vhodný objekt nenašel. Pracovníci Charity proto zakoupili auto, kterým svým klientům rozváží teplé jídlo a nápoje do okrajových částí města.

Pracovníci Charity naloží várnice s jídlem do auta a rozváží je do periferií. V centru Olomouce totiž výdej jídla bezdomovcům omezují. Na teplou polévku za pětikorunu pravidelně docházejí  i pan Jiří s panem Ivošem. Už více než dva roky bydlí ve stanové osadě bezdomovců. „Nemusíme chodit tak daleko. Já mám omrzlé nohy, tak se mi špatně chodí,“ uvádí pan Jiří. „Je to o čase. Najím se tady a můžu jít sbírat papír,“ dodává pan Ivoš.

Vystěhovat bezdomovce z historického centra Olomouce je nyní jednou z priorit olomouckého magistrátu. Nespokojení obyvatelé proti jejich setrvávání sepsali stížnost. „Očekáváme, že zima bude horší. Budou více konzumovat alkohol a zdržovat se tady. Dokud se denní stacionář neodstěhuje, klid tady nebude,“ myslí si obyvatelka Wurmovy ulice Magda Chytilová.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

Vhodné objekty pro nízkoprahové centrum hledá olomoucký magistrát více než rok. Neúspěchem nyní skončila také jednání s armádou, která odmítla vyčlenit prostory v Žižkových kasárnách. „My se tím pořád zabýváme, stále obcházíme městské části, sledujeme jak se trh s nemovitostmi mění a hledáme řešení,“ tvrdí náměstkyně primátora města Olomouc Eva Machová (TOP 09).

V Olomouci se v současnosti pohybuje na šest set lidí bez domova. 250 z nich žije přímo na ulici. Drtivá většina pak bohužel není schopná se vrátit do společnosti.