Betlém českého řezbáře ozdobí pařížskou katedrálu Notre Dame

Brno - Český betlém bude letos zdobit nejznámější francouzskou katedrálu - Notre Dame v Paříži. Brněnský řezbář Jiří Netík už na betlému dodělává poslední detaily. Až bude vše perfektní, vydá se na více než dvanáct set kilometrů dlouhou cestu do francouzské metropole.

Před cestou do Francie musí Jiří Netík celý dřevěný betlém ještě zakonzervovat včelím voskem. Jeho dílo zachycuje asi pětadvacet postav. Tři z nich dodělal brněnský řezbář letos. „Protože mám kluky florbalisty, tak jsem udělal venkovana, co si nese florbalku. Tady jsem udělal postavu zloděje, to je velice aktuální, to máme ve zprávách pořád. A nahoře je anděl světlonoš, který se sklání nad narozením Ježíška Krista,“ popsal řezbář. 

Video O svém betlému hovoří řezbář Jiří Netík
video

O svém betlému hovoří řezbář Jiří Netík

O svém betlému hovoří řezbář Jiří Netík

Český betlém v pařížské katedrále Notre Dame

Jeho deset metrů široký betlém čeká v katedrále Notre Dam velká sláva. Vysvětí ho pařížský kardinál André XXIII. a uvidí ho asi dva miliony návštěvníků. „Pro mě je zatím tajemstvím, proč jsem byl vybrán. Ale docela se těším, protože tam bude čekat tým květinářů a osvětlovačů. Je to poměrně velká akce při příležitosti 850. výročí založení Notre Dame,“ dodal Netík. 

Kolik hodin s dlátem v ruce u betlému strávil, nechce řezbář ani odhadovat. Postupně na něm pracuje přes dvacet let - podobně jako Miroslav Mužík, který skládá mechanické jesličky. Na ploše asi 20 metrů čtverečních má pět set figurek, polovina z nich se pohybuje. „Betlém je udělaný z polystyrenu, vydlabaný nožem, všechno jede na motorky ze stěračů. Jede to po pásech, něco na řetězy,“ vysvětlil autor pohyblivého betlému Miroslav Mužík. 

I když jsou oba betlémy - dřevěný i pohyblivý - široké kolem deseti metrů, ve Vískách na Blanensku budou mít ještě větší. Mladí sochaři tam letos dokončili jesličky, které tvoří čtrnáct pískovcových soch v nadživotní velikosti.