Finále zahájí Radek Štěpánek s Novakem Djokovičem

Bělehrad – Tenista Radek Štěpánek rozehraje finále českých obhájců titulu v Davisově poháru se Srbskem. Hrdina loňského duelu o titul zkusí potrápit Novaka Djokoviče. Ve druhé dvouhře se Tomáš Berdych utká s Dušanem Lajovičem, náhradníkem za zraněného Janka Tipsareviče. Přímý přenos prvního finálového dne sledujte v pátek od 15:30 na ČT sport a našem webu.

Finále má papírově jasný scénář. Češi by měli stejně jako loni proti Španělům ve finále získat ve dvouhrách dva body přes dvojku soupeře a k tomu vyhrát čtyřhru. Jen těžko totiž budou porážet druhého hráče světa a vítěze Turnaje mistrů Djokoviče, který je ve formě a před cestou do Bělehradu vyhrál dvaadvacet zápasů v řadě.

Podle srbského kapitána Bogdana Obradoviče nemá finále favorita. „Stojí proti sobě letos dva nejlepší týmy. Češi hrají skvěle, respektujeme je a na druhou stranu věříme, že nám podpora fanoušků dodá energii. Máme výhodu povrchu, musíme hrát co nejlépe a mít i trochu štěstí, abychom mohli slavit,“ řekl Obradovič.

Novak Djokovič: „Začínám a doufám, že dokážu získat pro Srbsko první bod. Je důležité začít finále na vítězné vlně a pomůžu i Dušanovi (Lajovičovi), aby na něj nebyl tak velký tlak, protože se mu za stavu 1:0 bude lépe nastupovat.“


Štěpánek má s Djokovičem negativní bilanci 1:8 a letos s ním prohrál na Australian Open. „Hraje v neuvěřitelné formě. Kostí jednoho soupeře za druhým, sebedůvěru má určitě velkou a bude se chtít doma předvést,“ řekl Štěpánek, 44. hráč ATP. Od Berdycha se proti Lajovičovi očekává jistý bod, tak jako to česká jednička předvedla mimo jiné letos proti Švýcarsku a Argentině. „Jsem připraven pomoci přinést týmu co nejvíc bodů, co půjde,“ řekl Berdych.

Tomáš Berdych: „V Davis Cupu budou ještě víc než normálně rozhodovat zkušenosti, a těch mám víc. On určitě bude hrozně vyhecovaný a lidi ho poženou, o to člověk musí být ostražitější a hlídat si detaily, aby si ho osahal a věděl, co od něj může přijít.“


Do sobotní čtyřhry český kapitán Vladimír Šafařík nahlásil zbylé dva hráče Lukáše Rosola a Jana Hájka, ale hrát budou, pokud se nikdo nezraní, Štěpánek s Berdychem. Ti mají v Davisově poháru skvělou bilanci 13:1. „Debl je jednoznačně nejdůležitější bod,“ je si vědom Berdych.

Soupeři nahlásili pár Nenad Zimonjič, Ilja Bozoljac, je ale pravděpodobné, že jednoho z nich nakonec nahradí Djokovič. Češi porazili srbskou dvojici ve čtyřhře DC v roce 2010 i loni. „Tentokrát to chceme změnit a budeme na kurtu klidně pět hodin,“ vyhlásil Zimonjič.

V neděli se proti sobě nejdříve postaví jedničky Berdych s Djokovičem a v případném pátém, rozhodujícím utkání Štěpánek s Lajovičem. „Je těžké vyhrát Davisův pohár poprvé a ještě těžší je to obhájit, ale o to by bylo hezčí být na míse dvakrát za sebou. To by bylo krásné,“ řekl Šafařík, který zaskočil za nemocného Jaroslava Navrátila.

Video Telefonát nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila
video

Telefonát nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila

Telefonát nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila

Finále DC rozehraje Štěpánek s Djokovičem

Tipsareviče v sestavě Srbů nahradil Lajovič

Devětadvacetiletý Tipsarevič získal Srbům třetí, rozhodující bod proti Kanadě v závěrečném pátém utkání zářijového semifinále. Od té doby ale laboroval se zraněním, předčasně ukončil sezonu a v Bělehradu celý týden netrénoval. Za Tipsareviče tak kapitán Bogdan Obradovič nominoval Lajoviče. Ten letos na okruhu ATP odehrál čtyři zápasy a čtyřikrát prohrál, jinak hrál challengery.

„Letos se výkonnostně zvedl, ale není to hráč na rychlý povrch, je mladý. Nedokážu si představit, že by to zvládl,“ řekl o něm český hráč Jan Hájek. V Davisově poháru si třiadvacetiletý Lajovič zahrál jen jednou. Loni nastoupil za rozhodnutého stavu proti Švédsku a připsal si výhru.

Češi hrají třetí finále Davisova poháru za pět let. S vítěznou baráží v Rumunsku v září 2011 vyhráli už osmkrát v řadě a poprvé v historii mají šanci „salátovou mísu“ obhájit. Slavnou trofej získali loni v Praze po výhře nad Španěly, navázali tak na triumf tehdejšího československého týmu s Ivanem Lendlem v roce 1980.