Chovatelé z Olomouce se radují z gibona zlatolícího

Olomouc - Olomoucké zoologické zahradě přibylo další mládě kriticky ohroženého gibona zlatolícího. Jeho matka má zvláštní jméno Milouš, nezvyklý je i její osud. Pochází z tržiště ve Vietnamu, odkud si ji dovezl soukromý chovatel. Pojmenoval ji Milouš v domnění, že jde o samce. Opice se nesnesla s jeho manželkou a tak skončila v zoologické zahradě.

Čerstvě narozené mládě je pátým potomkem této samice. Gibony chová olomoucká zahrada od roku 1988. Pohlaví mláděte dosud chovatelé zahrady neznají. „Mládě prospívá dobře. Je pod trvalou ochranou matky, která ho nosí na břiše,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková. Samice tvoří pár se samcem Danem. Do rodiny patří ještě mladý sameček Baxi, který se narodil v dubnu před dvěma lety.

Mládě gibona zlatolícího
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

V olomoucké zoologické zahradě se dosud narodil osm mláďat gibonů zlatolících. Patří k jedněm z mála opic, které žijí monogamně. Giboni jsou typičtí svým hlasem, který je slyšet i do vzdálenosti jeden a půl kilometru. Po ránu si křikem označují teritoria, rivaly zahánějí výhrůžnými grimasami a postoji. Patří k nejvyšším primátům se skvělými pohybovými schopnostmi. Jejich dlouhé ruce jim umožňují létat z větve na větev. Při jednom zhoupnutí totiž dokáží překonat vzdálenost v průměru až kolem osmi metrů. Zvláštností je to, že se obě pohlaví rodí ve světlé barvě. Zhruba po roce věku života se jim však barva změní na černou. Zatímco u samce už to tak zůstane, samice v určitém věku zpátky zesvětlí, jen na hlavě jim zůstane černá čepička.

Jsou to všežravci. Živí se ovocem, listy, výhonky stromů, občas si dají hmyz, vzácně malé živočichy jako ptačí mládě.

Giboni obývají tropické pralesy jihovýchodní Asie.