17. listopad 2013 - pieta, protesty a satirický karneval

Praha - Na neděli 17. listopadu se v Praze chystá kromě pietních akcí, jichž se ze zdravotních důvodů nezúčastní prezident Miloš Zeman, také demonstrace pravicových extremistů a jejich odpůrců. Na „protirežimní“ pochod centrem Prahy svolává své příznivce Dělnická mládež, o několik ulic dále se potkají odpůrci „zneužívání Dne studentů“. Při příležitosti státního svátku 17. listopadu projde v neděli centrem Prahy také satirický karnevalový průvod s maskami kritizujícími různé nešvary současnosti. 

Pochod Dělnické mládeže začne na Václavském náměstí, povede po Národní třídě na Masarykovo nábřeží a z Karlova náměstí zpět na Václavské náměstí a jeho organizátoři chtějí protestovat proti polistopadovému vývoji. „Polistopadový režim si neváží nikoho, člověk je pro něj jen článek jeho ekonomického řetězu,“ píše se na jejich internetových stránkách.

Další demonstranti se sejdou na Jungmannově náměstí, kde chtějí protestovat proti zneužívání dne studentů. Trasa oznámeného pochodu má vést do Vojtěšské čtvrti a zpět přes ulice Zahořanského, Na Zbořenci a Spálenou.

Pietních akcí, připomínající výročí revoluce, se zúčastní mnoho politiků a významných osobností. Bude ale mezi nimi chybět prezident Miloš Zeman. Kvůli jeho poraněnému kolenu se oslav zúčastní pouze jeho podřízení. Již dopoledne se vzpomínalo u Hlávkovy koleje, pietního aktu se zúčastnil mj. premiér Jiří Rusnok (čtěte víc). Ten také položí kytici k pamětní desce 17. listopadu 1989 na Národní třídě.

Centrem Prahy projde satirický karnevalový průvod

Výročí 17. listopadu chtějí využít občanské spolky sdružené do iniciativy Fór_um, které plánují karnevalovým průvodem oslavit vznik občanské společnosti a upozornit na aktuální témata jako předsudky ústící v nenávistné pochody „slušných“ proti „nepřizpůsobivým“, systematické ničení krajiny či agresivní reklamní kampaně. Na happening upozorňují krátkým videem, na kterém „ochranka“ v prasečích maskách táhne po Václavském náměstí gumový člun s hercem s maskou prezidenta Miloše Zemana.

Satirický průvod se konal již loni, letos se ho zúčastní třeba Člověk v tísni, Otrokem své rasy nebo Greenpeace. Účastníci v maskách, kterých má být asi 300, se sejdou na piazzetě Národního divadla, průvod půjde přes Smetanovo nábřeží, Karlův most, Kampu a přes most Legií zpět k Národnímu divadlu. Masky v nadživotní velikosti doprovodí alegorické vozy a živá hudba.

„Nechceme ale svobodu idealizovat jen zapálením svíček. Chceme si posvítit na témata, která společnost pálí,“ řekla Olga Věra Cieslarová z iniciativy Fór_um. Letošního karnevalu se zúčastní 12 občanských sdružení a každé z nich si připraví vystoupení týkající se témat, kterými se dlouhodobě zabývají, ať už jsou to bariéry, se kterými se musí potýkat tělesně postižení, předsudky vůči romským dětem, problémy s financováním vědy, násilí ve společnosti nebo hrozby prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách.

Pohřební průvod s rakví Jana OpletalaNa 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Pohřeb Opletala se proměnil v protiokupační demonstraci. Nacisté reagovali uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.


Památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté, si chtějí připomenout také studenti a Český svaz bojovníků za svobodu. Sejdou se tradičně před Hlávkovou kolejí, kde Opletal bydlel. Průvod pak projde Václavskou a Resslovou ulicí na Karlovo náměstí do Ječné, Štěpánské a Žitné ulice. Na Opletala chtějí u Hlávkovy koleje vzpomínat asi o dvě hodiny později i komunisté.

Demonstrace 17. listopadu 1989Asi nejvíce si ale lidé 17. listopad spojí s rokem 1989, kdy tvrdé potlačení studentského průvodu odstartovalo takzvanou sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.


Sbírkový den pořádá 17. listopadu Národní muzeum i Vlastivědné muzeum v Olomouci. Během sbírkového dne může každý přispět k vytvoření unikátní sbírky k revolučnímu roku 1989. „Pracovníci muzea budou digitalizovat vše, co přispěje k uchování obrazu života v období turbulentních let 1986-1992 v celé jeho šíři. Například předměty spojené s exilem nebo rozdělením ČSFR, tiskové a reklamní letáky, pohledy, fotografie, dobové spotřebiče nebo hračky,“ přiblížila Petra Belaňová z oddělení vnějších vztahů NM. Přinesené předměty mohou jejich majitelé v muzeu i zanechat a rozšířit tak jeho sbírky.

Video Česko si připomíná 17. listopad
video

Česko si připomíná 17. listopad