17. listopad si připomínají i v Muzeu železné opony

Valtice – Lidé si dnes po celé zemi připomínají 17. listopad, který je Dnem boje studentů za svobodu a demokracii. Speciální prohlídky přichystali i v Muzeu železné opony na Břeclavsku. Lidé si tam mohou projít celou expozici se svařeným vínem na zahřátí, na památku obětí komunistického režimu pak mohou zapálit svíčku u pamětní desky.

„Jsme takové atypické muzeum. U nás se může na všechno sahat, všechno se může fotit, a pokud chcete, můžete si všechno vyzkoušet. Pány lákají hlavně zbraně, děti nejraději píší na psacím stroji, protože to už doma nemají,“ uvedl ředitel muzea Petr Pajpach.

Listopad 1989Na 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Pohřeb studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté, se proměnil v protiokupační demonstraci. Nacisté reagovali uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.

Asi nejvíce si ale lidé 17. listopad spojí s rokem 1989, kdy tvrdé potlačení studentského průvodu odstartovalo takzvanou sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.


Expozice nabízí chronologickou procházku pohnutými dějinami 20. století – od první republiky až po 90. léta. Podle ředitele bývají lidé často překvapení. „Návštěvníci už kolikrát neví, co se dělo na hranicích,“ řekl Pajpach. Kromě klasických útěků nebo odjezdu na „dovolenou“, ze které už se nevrátili zpět, zkoušeli lidé utéct na západ často kuriózními způsoby. „Spousta odvážlivců to zkusila pod vodou nebo třeba vzduchem. Ta nápaditost je neskutečná,“ popsal ředitel.

Většina návštěvníků muzea je z Česka, do expozice ale míří i turisté ze zahraničí. „A je tu i mnoho krajánků: těch, kteří hranici nějakým ilegálním způsobem překročili a rádi se vrací a podívají se, co na ně bylo všechno přichystáno,“ dodal Pajpach.  Muzeum železné opony každoročně přivítá na 10 tisíc návštěvníků.

Video NO COMMENT: 17. listopad v Muzeu železné opony
video

NO COMMENT: 17. listopad v Muzeu železné opony

NO COMMENT: 17. listopad v Muzeu železné opony

Vstup Barbory Lukšové

Hranice mezi světy

Dějiny pohraničí patří podle tvůrců muzea k zajímavým kapitolám naší historie. Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 nebyly na hranicích výjimkou různé potyčky a hony na pašeráky. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci se hranice dál zpevňovala, za války se lidé mohli v pohraničním pásmu pohybovat jen omezeně. Hranice byly ostře střežené i po válce za komunistického režimu, kdy tam byl navíc vztyčen plot z ostnatého drátu s vysokým napětím. Drát byl rozstříhán až po roce 1989.

Valtické Muzeum železné opony vzniklo roku 2011 a provozuje ho soukromá společnost Český fortel. Jednotlivcům i skupinám nabízí prohlídky a zážitkové programy. Dřívější pohnutou dobu si zájemci mohou v muzeu připomenout i na vlastní kůži. Muzejníci nabízejí například možnost stát se pohraničníkem či strávit noc v cele, a to jen s dekou a ešusem. Kdo noc přečká, může prý na závěr napsat uhlem na zeď cely vzkaz.