Další stávková pohotovost v kraji. Tentokrát hrozí řidiči autobusů

Moravskoslezský kraj – Po pracovnících těžební společnosti OKD, kde byla stávka zažehnána minulý týden, chtějí vyšší platy i řidiči autobusů. Se zaměstnavatelem se nemohou dohodnout téměř rok a bez platné kolektivní smlouvy pracují i letos. V příštím roce požadují o osm procent vyšší platy. Podle zaměstnavatele je to příliš.

Za volant autobusu si pan Ekhard Schwenzner sedá už téměř třicet let. Jeho plat je podobný výdělku ostatním řidičům společnosti Arriva, tedy 22 až 23 tisíc hrubého. „Jedeme z kopce dolů, spíše bych to nazval s almužnou,“ uvádí pan Schwenzner.

Řidiče v Moravskoslezském a Olomouckém kraji zastupuje celkem patnáct odborových organizací. Tento vysoký počet  způsobuje podle vedení společnosti největší komplikace při jednání o nové kolektivní smlouvě. „Pakliže odborové organizace budou ve shodě a budou jednat se zaměstnavatelem jako jednotný partner, jsme ochotni jednat o podmínkách na příští rok,“ tvrdí provozní ředitelka Arriva Morava, a.s. Pavla Struhalová.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Odborové organizace ovšem ve shodě nejsou. Na jednu z nich dokonce nemá nikdo kontakt a nikdo ani neví, kdo ji zastupuje. Právě ta jednání údajně komplikuje. Zbývající odborové organizace proto vyhlásily stávkovou pohotovost. „Je to odborová organizace z provozu Kopřivnice. Nemám na ně ani emailovou adresu, ani telefonní číslo, takže s touto organizací nijak nespolupracujeme,“ vysvětluje předseda Nezávislého odborového svazu Rudolf Parák.

Stávková pohotovost je překvapením i pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhlášena totiž může být až po jednání s takzvaným zprostředkovatelem. K takovému jednání ale ještě ve společnosti Arriva nedošlo. „Když se jedna smluvní strana, to je všech těch patnáct odborových organizací, neshodne, tak nemůže dojít ani ke sporu se zaměstnavatelem, a tudíž ani ministerstvo nemůže zajistit zprostředkovatele,“ uvádí Petr Knebl z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Čtrnáct odborových organizací přesto věří, že se jim novou kolektivní smlouvu podaří uzavřít s platností od prvního ledna příštího roku. Další jednání plánují na příští týden.