Nejvíce stážistů na Erasmus posílá Masarykova univerzita

Brno - Studenti brněnské Masarykovy univerzity vyjíždějí na zahraniční studijní stáže v rámci Erasmu nejvíce v republice. V minulém akademickém roce z Brna vycestovala více než tisícovka mladých vysokoškoláků. Dosavadní studijní programy Erasmus nahradí od 1. ledna nový Erasmus Plus, který v sobě sdružuje hned několik možností zahraničního vzdělávání.

„Říkal jsem si, že bych šel na ekonomickou vysokou školu. Zaujalo mě Švýcarsko nebo Německo. Jsou to ekonomicky vyspělejší země, tak si myslím, že by tam mohla být i kvalitnější výuka,“ uvažoval nahlas ambiciózní mladý student František Burián, který navštěvuje 3. ročník soukromého gymnázia a příští rok jej čekají přijímací zkoušky na vysokou školu. Už nyní ale plánuje vyjet za vzděláním do zahraničí.

Masarykova univerzita v Brně za posledních šest let zdvojnásobila počet studentů, kteří za studiem míří do zahraničí. Smlouvu má s více než pěti stovkami zahraničních vysokých škol, kam mohou brněnští zájemci zamířit. Protože studijní program Erasmus není věkově omezen, nabízí v rámci celoživotního vzdělávání i zahraniční pobyty pro starší studenty. Loni se za vzděláním do ciziny vypravil i pětasedmdesátiletý student akademie třetího věku.

Na české vysoké školy míří nejčastěji studenti ze Španělska. Naopak čeští studenti nejraději míří do Německa, Francie nebo Velké Británie.

Kam čeští studenti míří nejčastěji?

  1. Německo
  2. Francie
  3. Velká Británie
  4. Španělsko
  5. Rakousko
  6. Finsko
  7. Nizozemí
  8. Portugalsko
  9. Itálie
  10. Švédsko

Zdroj: Národní agentura pro evropské vzdělávací programy


Dřívější programy Erasmus i Eramus Mundus končí s posledním dnem letošního roku. Přes prvotní obavy nakonec myšlenka zahraničního studia nezanikne. Dosavadní programy vzdělávání za hranicemi se sloučí do nového Erasmu plus. Do roku 2020 s ním má vycestovat celkem pět milionů studentů. Evropská unie proto počítá s ještě vyšším rozpočem. Do programu „nalije“ asi čtrnáct miliard eur.

Video O novém projektu hovoří koordinátorka Lucie Durcová
video

O novém projektu hovoří koordinátorka Lucie Durcová

Kromě studijních pobytů se Erasmus plus zaměřuje také na pracovní stáže i dobrovolnickou činnost. Evropské dotace budou podporovat kombinaci zahraničního vzdělávání s až roční dobrovolnou prací v tamní organizaci. Loni do zahraničí díky programům Erasmus vycestovalo přes sedm tisíc českých vysokoškoláků. S novým programem Erasmus plus jich má nově odjíždět ještě více.

Erasmus v ČR

Program Eramus se v České republice objevil v roce 1997. O rok později s ním odcestoval první český vysokoškolák. Za patnáct let fungování u nás díky němu vycestovalo do zahraničí přes 58 tisíc studentů a více než 21 tisíc pedagogů a akademických pracovníků.


Zatímco dříve organizátoři zahraničních studií dělali rozdíl mezi studiem v rámci Evropské unie a mimo ni, nyní se oba vzdělávací programy spojí do jednoho. Zanikne tak dosavadní projekt Erasmus Mundus, který studentům umožňoval vyjíždět za studiem například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Ruska nebo východní Asie.

Na Masarykově univerzitě aktuálně studuje asi 6 600 cizinců v českých i cizojazyčných kurzech. Brněnskou statistiku ale pravidelně ovlivňuje počet slovenských studentů. Masarykova univerzita vysílá také studenty do zahraničí, aktuálně díky různým programům vycestovalo na krátkodobý pobyt asi 1 900 brněnských vysokoškoláků, z toho 1 010 jich odjelo díky programu Erasmus. V poměru na počet studentů posílá Masarykova univerzita do zahraničí nejvíce „erasmáků“.

Erasmus na Masarykově univerzitě

odjíždějící studenti

      přijíždějící studenti

2007/2008

635

      293

2008/2009

711

      316

2009/2010

685

      322

2010/2011

792

      384

2011/2012

897

      441

2012/2013

1010

      456

Zdroj: Masarykova univerzita (data nezahrnují počet studentů odjíždějících na stáže)


Masarykova univerzita - rektorát

Zdroj: ČT
Autor: Bořivoj Hájek

Erasmus plus

Erasmus plus je nový program Evropské unie, který se zaměřuje na vzdělávání, praxi i sportovní aktivity. Kombinuje v sobě celkem sedm dosavadních programů, které fungovaly od roku 2007. Konkrétně jde o program celoživotního vzdělávání, program pro mladé a pět dalších mezinárodních kooperačních aktivit.


Také studium v Brně láká

Za vzděláním vyrazila za hranice i dvacetiletá Sariyya Malikova z Ázerbájdžánu. „Když jsem byla na střední škole, rok jsem studovala ve Spojených státech. Měla jsem s tím jen ty nejlepší zkušenosti. Myslím, že mladí lidé by měli cestovat, protože jim to může změnit úhel pohledu na život,“ prohlásila Sariyya. Do moravské metropole přijela studovat mezinárodní vztahy. Díky mezinárodnímu studentskému klubu Erasmus si studentský život v Brně užívá.

„Mluvím rusky, a to je celkem blízké češtině. Někdy dokážu slovům porozumět,“ prozradila studentka, která si kromě angličtiny někdy vystačí i s mateřským jazykem. Brno si vybrala, protože leží takřka v srdci Evropy.

Studentský život v Brně

Z přílivu zahraničních studentů Erasmu se těší například brněnské restaurace. Vysokoškoláci se totiž nestravují jen v menzách, ale vybírají si také soukromé podniky. Přednost dávají těm, kde se domluví anglicky.

Studentské kluby pravidelně pořádají společenské akce, které pomáhají studenty z jednotlivých států seznamovat. Zábavní podniky a bary v centru města si pochvalují, že narozdíl od pracujících utrácejí studenti i ve všední dny.


Díky Erasmu do světa vyrazily už tři miliony studentů

Původní myšlenka mezinárodního cestování mezi evropskými univerzitami vznikla už v roce 1987. Od té doby díky Erasmu vycestovalo celkem tři miliony studentů. Evropskou unii to stálo asi čtyři miliardy eur. Smyslem vzdělávacího programu je nejen podpora výuky, kdy mladí lidé dostanou možnost poznat způsob vzdělávání v zahraničí, ale získají i větší samostatnost, možnost naučit se cizí jazyk nebo poznat nové přátele i novou kulturu.

Studijního pobytu v rámci programu Erasmus se student může účastnit pouze jednou za celé své vysokoškolské studium. Studijní program Erasmus je pojmenován po holandském teologovi a humanistovi Erasmu Rotterdamském. Holandsko jeho doby patřilo mezi nejvyspělejší státy Evropy, sám myslitel Erasmus proto navštěvoval výběrové školy v rámci Evropy. Své klíčové práce začal formulovat například při studiu na pařížské Sorbonně.

Video Erasmus tématem Událostí v regionech
video

Erasmus tématem Událostí v regionech