Ve Zlíně začal proces s distributorem Likérky Drak Sedlaříkem

Zlín – Před Krajským soudem ve Zlíně dnes poprvé stane výhradní distributor Likérky Drak a jednatel společnosti Verdana Robert Sedlařík. Zpovídat se bude z rozsáhlých daňových úniků, Sedlaříkovi totiž patřil nelegální sklad plný nezdaněného alkoholu uprostřed Zlína. Stát měl na spotřební dani připravit o dvanáct milionů korun. Kromě černého alkoholu policisté ve skladu našli i alkohol s přítomností metanolu. Sedlaříkovi hrozí až deset let vězení.

V nelegálním skladu společnosti Verdana ve zlínské lokalitě Rybníky Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI) našla přes 30 tisíc láhví a šestilitrových plastových barelů s lihovinami s etiketou Likérka Drak. Lahve a barely ale nebyly označeny výrobní šarží, jednalo se tedy o lihoviny neznámého původu. Sedlařík za líh nezaplatil spotřební daň. Sklad navíc nebyl registrovaný pro provoz potravinářského podniku, což je ale u skladu lihovin povinné.

Žalobce Roberta Sedlaříka v souvislosti se nelegálním skladem plným nezdaněného alkoholu obžaloval z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Stát měl na spotřební dani připravit o dvanáct milionů korun. Pokud bude Sedlařík uznán vinným, hrozí mu až deset let vězení.

Sedlařík dnes u soudu vypovídat odmítl. Už dříve uvedl, že se necítí vinen. Zboží prý nakupuje už se spotřební daní. Ve skladu údajně bylo jen 20 palet dodaných společností Vapa Drink, k nimž prý neobdržel doklady.

Jednatel společnosti Vapa Drink Viktor Koláček dnes ovšem stejně jako Sedlařík vypovídat odmítl. Dříve ale policistům řekl, že lihoviny s obsahem metanolu byly vyrobeny v provozovně Vapa Drinku v Žeranovicích na Kroměřížsku. Odtud byly dovezeny do nelegálního skladu v centru Zlína.

V aféře nakonec nefiguruje jednatel společnosti Likérka Drak Pavel Čaniga. Policie ho obvinila z ohrožování zdraví závadnými potravinami, ale státní zástupce trestní stíhání zrušil. Robert Sedlařík pravděpodobně alkohol vyrobil bez jeho vědomí. Nicméně Čaniga je jedním z klíčových svědků. K soudu ale dnes nedorazil - soudkyně ho proto předvolala zítra. To už by mohl padnout i rozsudek.

Robert Sedlařík je od loňského podzimu ve vazbě. Soud odmítl jeho žádost o propuštění kvůli obavě, že by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání. Když totiž policie objevila loni v říjnu nelegální sklad Verdany, po Sedlaříkovi se slehla zem. Policie po něm dokonce vyhlásila celostátní pátrání, dopadnout se ho podařilo až po více než týdnu.

V části alkoholu se navíc našel jedovatý metanol. Přibližně 7 600 lahví tuzemáku s etiketou Likérky Drak obsahovala padesát procent metanolu. Takové množství by mohlo usmrtit tisíce lidí. Metanol se přitom do láhví nemohl dostat při výrobě lihu. Tak velké množství musel někdo do láhví později přimíchat, buď záměrně, nebo omylem.

Video Vstup Josefa Kvasničky
video

Vstup Josefa Kvasničky

Vstup Josefa Kvasničky

Reportáž Josefa Kvasničky