Opavský horolezec míří do Kostariky na extrémní Adventure race

Opava – Adventure race je závod, při kterém se téměř nespí, sportovci bojují s halucinacemi a překonají vzdálenost přes osm set kilometrů. Na mistrovství světa do Kostariky míří i opavský horolezec Tomáše Petreček. Za devět dní vystřídá několik disciplín, běh, jízdu na kole, kajak nebo slaňování.

Už za tři dny odlétá opavský horolezec a extrémní sportovec Tomáš Petreček s týmem do Kostrariky na mistrovství světa Adventure race, jednoho z vůbec nejobtížnějších závodů. „Zatím se na to těším, ale vím, že s příchodem prvního, druhého dne závodění přijde krize, kdy by tam člověk nejraději nebyl,“ uvádí Tomáš Petreček.

Nejde o štafetový závod, každý ze čtyřčlenného týmu musí absolvovat všechny disciplíny. Jde o jízdu na kole, kajak, ale také běh nebo slaňování či jeskyňaření. Pravidla jsou jasná – v týmu musí být vždy jedna žena. A rozhodně pro ni neplatí žádné úlevy. „Žena je určitě slabší, ale bez ní  by to byl úplně jiný závod. Kluci by jeli rychle, uštvali by se a druhý den by už nemohli,“ míní Tomáš Petreček. „Je to náročné. Řekl bych, že jde o nejnáročnější sport na světě. V České republice ho zvládá zhruba sto lidí, do úzké špičky se dostane sotva dvanáct,“ vysvětluje předseda České asociace extrémních sportů Marek Hájek.

Video Reportáž Terezy Krumpholzové
video

Reportáž Terezy Krumpholzové

Za devět dní překoná čtveřice sportovců více než osm set kilometrů. Bojovat musí především s únavou, největší krize přichází logicky v noci. Závodníky trápí i halucinace. „Člověk usíná, tělo spánek potřebuje a dává to najevo. Může se stát, že spadnete na kole,“  dodává Tomáš Petreček.

Své týmy vyšle do Kostariky pětadvacet států. Česká výprava s Tomášem Petrečkem by se ráda umístila do desátého místa.