Policie dopadla muže, který na internetu nelegálně zveřejňoval filmy a hudbu

Adamov (Blanensko) – Sedmatřicetiletého muže z Adamova na Blanensku v uplynulých dnech obvinili policisté z porušování autorského zákona. Muž na internetu celkem ve 380 případech nabídl lidem ke stažení filmy a hudbu. Držitelům autorských práv tak vznikla škoda 28 milionů korun.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Karl-Josef Hildenbrand

Obviněný muž na internetu pod přezdívkou Icathan zveřejňoval odkazy, na nichž si každý mohl stáhnout filmová nebo hudební díla. „Muž ale neměl zaplacené poplatky a nesplnil ani další náležitosti vyplývající z autorského zákona. Snímky byly buď starší a kopíroval je pomocí DVD přehrávače, které pak umisťoval na internet. Případně stahoval premiéry z dalších internetových zdrojů,“ popsal kriminalista Zdeněk Grénar.

Tip na muže z Adamova dala policii Česká protipirátská unie. „Muž podle všeho působil sám, jeho činnost je zdokumentovaná od roku 2011. Celkem jde o 380 případů porušení autorského zákona,“ řekl Grenár s tím, že muž na zveřejňování filmů nijak nevydělával.

Primář psychologie Jiří Brančík

„Z pohledu psychologie to není nic zvláštního. Myslím si, že tento člověk žije v přesvědčení, že ostatní lidé mají právo to vidět bez toho, aby platili. Je to druh seberealizace, ale také to může být forma protestu nebo se tím ten člověk cítí důležitější. Jestli počítá s postihem, pokud se chová protiprávně, tak je to na jeho zodpovědnosti.“


Škoda se odhaduje na 28 milionů korun. „Výše škody byla stanovena na základě prodejní ceny nosiče s filmem nebo jinou nahrávkou a počtu nahrání a stažení každého díla,“ vysvětlila mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Muž se přiznal, vzhledem k rozsahu škody mu hrozí až osm let vězení.