Pokrok při výběru otců. Olomoucká spermobanka nabízí širokou databázi

Olomouc - V Olomouci funguje nová spermobanka, ve které mohou uchovávat sperma přísně prověření dárci i muži, kteří si chtějí zajistit plodnost pro příští roky. Výjimečná je především tím, jak pracuje s databází dárců, kterých už má asi třicet. Párům, které touží po dítěti, umožňuje vybrat si vhodného otce z pohodlí svého domu.

Centrum zaručuje dárcům anonymitu. Páry, které vybírají vhodného otce, se přitom o nich dozví mnoho podrobností od fyzického vzhledu, povahových vlastností, vzdělání, koníčků i toho, jakou hudbu rádi poslouchají, jaké mají písmo nebo kolik jazyků ovládají. Zvyšuje se tak šance najít dárce, který se co nejvíce podobá neplodnému otci, nebo je páru sympatický.

„Každé centrum zaměřené na léčbu neplodnosti má své dárce, ale většinou má na výběr jen čtyři až pět. Odborníci z laboratoří vybírají podle krevní skupiny, výšky, barvy očí. Naše snaha je nabídnout daleko širší výběr a umožnit párům, aby si vybraly samy, což se většinou také děje," řekla embryoložka Jana Březinová.

Dávku od vybraného dárce poté pracovníci banky převezou do centra, kde se pár léčí. Dárce, kterým může být muž do pětatřiceti let, dostane za sperma pět set až tisíc pět set korun, zájemci zaplatí za dávku dva až šest tisíc.

Centrum funguje už dva roky, absolvovalo náročné schvalovací procesy a dlouho také trvalo získat dárce, kteří museli projít přísnými testy. V těch uspějí v průměru jen dva z deseti mužů. Proces obnáší nejen vyšetření spermiogramu, ale i řadu nadstandardních vyšetření.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Přísnější než Světová zdravotnická organizace

„Při výběru dárců jsme přísnější než norma Světové zdravotnické organizace,“ uvedla gynekoložka Ivana Oborná.Spermbanka spolupracuje s centry asistované reprodukce po celé zemi. Spermie od nich odebírá například brněnské centrum reprodukční medicíny Sanatorium Repromeda. „Najít dárce, který by vyhovoval po genetické, zdravotnické stránce a splňoval další kritéria, není vůbec lehké. Máme na starosti spoustu jiných věcí, takže jsme moc rádi, že to za nás obstará spolehlivé pracoviště jako je olomoucká spermobanka,“ řekl Pavel Trávník z vedení sanatoria.

Olomouckou spermobanku mohou vyhledat také muži, kteří chtějí z různých důvodů uchovat vlastní sperma. Takzvaná autokryokonzervace se doporučuje mužům především při závažných onemocněních, u rizikových povolání nebo při plánování rodiny v pozdějším věku.