Sparta válí, o výhře ve Vítkovicích rozhodla už během 1. třetiny

Ostrava - Hokejisté Sparty potvrdili svou nadvládu nad extraligou a po výhře na ledě Vítkovic 5:2 bodovali již podvanácté za sebou. Pražané o své výhře rozhodli již v první třetině, ve které si v rozmezí 76 sekund vypracovali rozhodující tříbrankový náskok.

Sparťané v Ostravě od prvního buly dokazovali, že jim první příčka v extraligové tabulce patří právem. Velmi snadno pronikali do útočeného pásma, naopak domácí se prosazovali velmi složitě. A co prošlo, pochytal spolehlivý Pöpperle. Hosté poprvé udeřili na počátku 9. minuty, kdy nepovedenou Krejčíkovu přihrávku zpoza branky sebral Přibyl, obkroužil Dolejšovu branku a k druhé tyči zasunul puk. Po 31 vteřinách se Pražené radovali podruhé, i když odraz od Formanovy brusle musel posvětit až videorozhodčí.

Třetí úder přišel po dalších 45 vteřinách. Od modré se v přesilovce prosadil Pilař a vyhnal Dolejše na střídačku. Převaha hostujícího týmu pokračovala i po první přestávce a Málek musel hned z kraje řešit několik ošemetných situací. Vítkovičtí ohrozili Pöpperleho až ve 29. minutě v brankovišti důrazným Stehlíkem. Hrdinou této části byl ale gólman Málek, který s vypětím všech sil zastavoval střely hostů. Z ojedinělého brejku nejproduktivnějšího vítkovického útoku se pak přece jen domácí dočkali.

Rychlý brejk zakončoval jako třetí vzadu Svačina. Tentýž hráč mohl dostat Vítkovice do zápasu ještě více, když se ve hře čtyř proti čtyřem po Romanově přihrávce ocitl v dobré střelecké pozici. Zbytečně ale akci zahodil další přihrávkou na najíždějícího obránce Slobodu. A tak přišel trest - od zadního mantinelu přihrával Kumstát volnému Pechovi, pro něhož nebyl problém Málka oklamat. Domácí se ještě jednou nadechli v přesilové hře. Kudělkovu nabídku využil dělovkou podruhé v zápase Svačina a podruhé snížil na rozdíl dvou branek.

Do třetí části vpadl šancí Huna, jeho pohotovou střelu ale Pöpperle výtečným vytrčením pravého betonu zneškodnil. Oba brankáři se vyznamenali na konci vítkovické přesilovky. Nejprve Pöpperle vyškrábl holí puk klouzající do branky, krátce nato zneškodnil Málek únik Švrčka, který naskočil do hry z trestné lavice. Gólovou tečku obstaral hostující Simon, jenž zametl do branky puk, který před ni přistál poté, co Málek maskou vyrazil Formanovu střelu. Sparta tak oplatila Vítkovicím porážku z domácího ledu v prvním vzájemném zápase sezony.

Video Sestřih a ohlasy utkání Vítkovice - Sparta
video

Sestřih a ohlasy utkání Vítkovice - Sparta

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 2:5 (0:3, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Svačina (Huna, Roman), 35. Svačina (Kudělka, Roman) - 9. Přibyl (Krejčík, T. Rachůnek), 9. Forman, 10. Pilař (Krejčík, J. Hlinka), 34. Pech (Kumstát, Philipp), 54. Simon (Forman, T. Rachůnek). Rozhodčí: Minář, Čech - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 7280.

Vítkovice: Dolejš (10. Málek) - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, M. Hlinka, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Burger, Szturc - Tomi, Valčák, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, od 27. navíc Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Peter Oremus (Vítkovice): „Když chceme uspět proti takovému týmu, jakým Sparta je, nemůžeme mít takové výpadky. Sparta je kvalitní a hraje se proti velmi těžce. Obzvláště, když prohráváte o tři branky. Těší mně, že jsme se nesložili a bojovali jsme až do konce.“

Josef Jandač (Sparta): „O osudu utkání rozhodly slepené góly v první třetině. Díky nim se nám pak hrálo daleko lépe, soupeři naopak daleko hůře. Myslím, že to bylo to rozhodující, co jsme pro vítězství udělali. Z minima jsme vytěžili maximum. Když soupeř snížil, bylo znát, že chtějí s utkáním ještě něco udělat. Byl nebezpečný, ale pátý gól nás uklidnil. Výborně zahrála čtvrtá pětka.“