V Bohumíně sníží ceny za odvoz odpadu

Bohumín – V Bohumíně zlevní v příštím roce odvoz odpadu. Důvodem je nejen lepší efektivita třídění, ale i vyšší tržby z prodeje vytříděných komodit, jako jsou plasty, sklo či papír.


Letos se ve městě vytřídilo o zhruba 40 tun odpadů více než ve stejném období loni. Tržby z prodeje vytříděného odpadu vzrostly přibližně o 200 000 korun na zhruba 1,2 milionu korun. „Umožnilo to systém celkově zlevnit. Náš systém je celkově vyrovnaný, nedotujeme z městského rozpočtu odpadové hospodářství,“  uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura (ČSSD). Nakládání s odpady stojí Bohumín téměř 16 milionů korun ročně, obyvatelé zaplatí za odpad přes 13 milionů korun. Další zhruba tři miliony získalo letos město právě jako odměnu za separaci odpadu.

V Bohumíně funguje odlišný způsob platby za odvoz odpadů než v okolních městech. Poplatek se neplatí za osobu, ale za vývoz odpadových nádob. Poslední dva roky ceny za odvoz odpadu stagnovaly, a to i přes zvyšující se sazbu DPH, v příštím roce klesnou. Obyvatelům rodinných domů se cena sníží o deset procent, lidem na sídlištích o pět procent.

Kontejnery na tříděný odpad
Zdroj: ČTK
Autor: Hofmanová Markéta

„V létě jsme provedli v areálu technických služeb zajímavý experiment. Svezli jsme běžné popelnice od domkařů i sídlištní kontejnery na separační linku, abychom zjistili, jak lidé třídí. A výsledek prokázal, že obyvatelé rodinných domů třídí odpad mnohem zodpovědněji než lidé na sídlištích,“  uvedl Macura. Město se proto podle něj rozhodlo, že více sníží ceny těm, kdo svědomitěji třídí.

Z průzkumu vyplynulo, že v popelnicích z městských částí se našla jen čtyři procenta plastů, skla či nápojových kartonů, zato na sídlištích komodity, které se dají vytřídit a výhodně zpeněžit, zabíraly celých 20 procent kapacity kontejnerů. V Bohumíně se ročně vytřídí až 758 tun odpadu.

Letos lidé v rodinných domech zaplatili za vývoz popelnice o objemu 110 litrů s vývozem co dva týdny 1 560 korun za rok, v příštím roce to bude 1 404 korun. Na sídlištích se pak například za kontejner o objemu 1 100 litrů s vývozem jednou týdně platilo ročně 16 796 korun, nyní to bude 15 964 korun. Cena se rozpočítává mezi domácnosti v bytových domech. I v příštím roce bude ve městě fungovat systém slev pro osamělé lidi v rodinných domech. Pokud v domku žije pouze jeden člověk, bude mít i nadále nárok na slevu 600 korun.