Vánoční trhy ve Zlínském kraji zpestří nové prvky i koncerty

Zlín - Vánoční trhy ve Zlínském kraji zpestří nové prvky. Některé radnice pořídily nové vánoční osvětlení, jiné přidaly na náměstí koše s ohněm, Ježíškovu poštu či betlém. Trhy doprovází řada koncertů a různých vystoupení.

Lidé se mohou těšit na hojně navštěvovaný Valašský mikulášský jarmark ve Valašských Kloboukách na Zlínsku s regionálními specialitami a děsivými kostýmy čertů. K vyhledávaným akcím v regionu patří i předvánoční akce v rožnovském skanzenu, které představují řemesla a tradice předků. K tradičně nejnavštěvovanějším patří Vánoce na dědině a Vánoční jarmark.

Na nové osvětlení se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Kroměříže. Historické centrum rozzáří nové LED technologie. Původní osvětlení ve tvaru vánočních symbolů už dosloužilo, město mělo loni poměrně chudou výzdobu. Radnice proto letos investovala téměř milion korun do nového osvětlení.

„Náklady na provoz modernější LED technologie jsou nižší než v případě původních žárovkových ozdob. Životnost se odhaduje minimálně na pět až osm let, takže nakupujeme už i pro ty, kteří přijdou po nás,“ uvedla starostka Daniela Hebnarová (ODS). Vánoční strom se na kroměřížském náměstí rozsvítí 28. listopadu.

Na zlínském náměstí Míru přibudou letos koše s ohněm. Své umění budou při trzích předvádět kováři, nebude chybět ani prodej kaprů, vánočních stromků a cukroví. Dětem bude k dispozici Ježíškova pošta. Vánoční strom se rozsvítí 1. prosince. Na náměstí se uskuteční i akce Nebeské náměstí, při které se sejdou Mikuláši, andělé a čerti. Trhy doplní koncerty rockových a jazzových kapel i dechové hudby. Zazní koledy, vystoupí dětské soubory, připraveno je i divadelní představní.

Vánoce
Zdroj: ČTK/APA
Autor: GEORG HOCHMUTH

Po letech se na náměstí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku vrátí velký betlém, nově bude zprovozněna Ježíškova pošta. Své zboží budou nabízet prodejci v desítkách stánků.

Lidové výrobky, regionální speciality a další vánoční zboží nabídne vánoční jarmark na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Od 14. do 22. prosince se tam představí 140 výrobců. „V programech, které budou lemovat průběh celého jarmarku, vystoupí místní školy, domovy dětí, ale i senioři,“ uvedl mluvčí radnice Jan Pášma. Předvánoční atmosféru dokreslí velký betlém ze slámy, ve kterém nebudou chybět živá zvířata.