Sníh zasypal hory i jesenické a beskydské podhůří. První silnice se zavře

Olomouc – Nový sníh pokryl už nejenom hřebeny hor, nýbrž i níže položená místa. Zbělaly i silnice, jejich správci proto k dosavadní práci s námrazou museli začít uklízet sníh. Nejvíce ho napadlo v Beskydech a Jeseníkách – až deset centimetrů. Kolem dvou centimetrů ale je i v nižších polohách na severu a východě Moravy. V Čechách je sníh hlavně na horách, u přehrady Souš začne odpoledne kvůli zledovatělému sněhu první z tradičních zimních uzavírek.

Do bílého rána se probudili obyvatelé některých částí Olomouckého kraje, kde leželo v nižších polohách nejvíce sněhu, o to více ho potom napadlo na horách. „Napadlo od dvou do deseti centimetrů, sníh začal padat od 300 metrů,“ řekl dispečer šumperských silničářů. Sníh v nižších polohách byl také v sousedním Pardubickém kraji například u Lanškrouna nebo Žamberku a také na okraji Českomoravské vrchoviny na Chrudimsku.

Po osmé dopoledne ale začal padat sníh také pod Beskydy, napadl v nižších polohách ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Sníh je na silnicích vesměs rozbředlý, tam, kde se nesmí solit, jsou cesty posypané. Silničáři zdůraznili, že jsou všechny cesty sjízdné, například na hlavním tahu z Frýdku-Místku na Slovensko ovšem kontrolují policisté, zda mají řidiči kamionů řetězy. Bez nich je do Beskyd nepustí.

Silnic v oblastech Beskyd a Jeseníků, kde je nejvíce, se také týká výstraha Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní se ve výškách nad 600 metrů mohou vytvářet sněhové jazyky. Výstraha platí až do úterního odpoledne.


Video Reportáž Venduly Horníkové a Ireny Vojkůvkové
video

Reportáž Venduly Horníkové a Ireny Vojkůvkové

Reportáž Venduly Horníkové a Ireny Vojkůvkové

Naďa Chattová o sjízdnosti silnic

V dalších regionech je sníh především na horách. Na Vysočině napadl například ve Žďárských vrších, o silnice se stará 34 sypačů – pro správce komunikací v hornatém regionu je to zatím největší zásah kvůli sjízdnosti.

I v nejvyšších pohraničních horách je ale sněhu méně než v Jeseníkách a Beskydech. V královéhradecké části Orlických hor varují silničáři před namrzající vrstvou sněhu, v Krkonoších před silným větrem. V Jizerských horách potom v 17 hodin začne první z tradičních zimních uzavírek. Po celou zimu bývá kvůli ochraně zdroje pitné vody uzavřena silnice druhé třídy u přehrady Souš. Teď už je tu tolik sněhu, který navíc zledovatěl, že Liberecký kraj rozhodl o uzavírce, která skončí, až na jaře roztaje. „Na silnici leží zledovatělá vrstva sněhu, která zvyšuje riziko dopravních nehod a následně možnost znečištění vodárenské nádrže,“ zdůvodnil omezení vedoucí inspektor krajské správy silnic Pavel Fořt. Loni byla silnice uzavřena už 30. října a provoz na ní byl obnoven o půlnoci z 3. na 4. května letošního roku.