Jihlava mění trenéry. Komňackého nahradil Rada

Jihlava - Fotbalisté Jihlavy již znají jméno nového trenéra. Františka Komňackého, který byl odvolán kvůli špatným výsledkům završeným víkendovou prohrou s Příbramí 0:5, na lavičce Vysočiny vystřídá Petr Rada. Pětapadesátiletý kouč se na prvoligovou scénu vrací po půl roce, když v dubnu skončil ve Slavii.

„Nabídku z Jihlavy jsem dostal v pondělí večer. Přes noc jsem si vše rozmyslel a souhlasil. Už jsem hodně chtěl zase trénovat,“ řekl Rada. Od klubového vedení dostal základní úkol: pomoci ve druhé polovině soutěže k záchraně.

„Ke změně trenéra jsme se rozhodli na základě posledních nepovedených výsledků a pádu na poslední místo. Cíl je před námi jediný, zachránit první ligu, a věřím, že takhle zkušený kouč nám to pomůže splnit,“ uvedl ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

V pátek Rada odkoučuje důležitý duel proti Slovácku, kterým tým z Vysočiny uzavře podzimní část soutěže. Jeho prvním cílem je dostat Jihlavu před zimní pauzou z úplného chvostu tabulky. Jihlava prožívá bídný podzim: z 15 zápasů jen třikrát vyhrála a nasbírala 12 bodů. Naposledy zvítězila před měsícem proti Jablonci. „Ještě ani nemám podepsanou smlouvu, ale o to nejde. Ze všeho nejdůležitější teď je, abychom utkání se Slováckem zvládli. To je teď klíčové,“ prohlásil Rada.

Komňacký vydržel v Jihlavě přesně sezonu a půl. Osudnou se mu stala sobotní vysoká prohra 0:5 v Příbrami, což byl největší debakl Jihlavy v jejím působení v nejvyšší soutěži. S Komňackým skončil i asistent Josef Vrzáček, naopak další asistent Marek Zúbek u týmu zůstane.

Video Trenérem Jihlavy se po odvolání Komňackého stal Petr Rada
video

Trenérem Jihlavy se po odvolání Komňackého stal Petr Rada

Rada nevyloučil, že se se svými předchůdci co nejrychleji spojí, aby si udělal obrázek o situaci v týmu. „Každá informace je pro mě dobrá. Neberu to tak, že jsem někdo. Poptám se jich, protože to nikdy není na škodu. Samozřejmě trenér Komňacký je jiným typem trenéra než já, je klidný, rozvážný. Každý jsme nějaký,“ přemítal Rada.

Přemýšlet bude i nad skladbou mužstva, změny prý nejsou vyloučeny. „Zatím budu pracovat s těmi hráči, které mám k dispozici. Bohužel někteří jsou zranění. To je nepříjemné, ale o změnách budeme hovořit až po podzimní části sezony, kdy střípky začneme pomalu dávat dohromady. Určitě se ale budeme po nějakých posilách poohlížet,“ uvedl Rada.

Klub vybíral z několika trenérských kandidátů. Ve hře údajně byly i návraty Romana Pivarníka a Karla Večeři, kteří v Jihlavě už působili. Nakonec padla volba na zkušeného Radu. Kouč, který od léta 2008 do jara 2009 vedl českou reprezentaci, naposledy mezi elitou trénoval Slavii, odkud byl ale v dubnu odvolán kvůli špatným výsledkům.

Rada v kariéře vedl Slavii dvakrát, celkem třikrát se objevil v Teplicích a má za sebou také štace v Jablonci a Liberci. Bývalý obránce československé reprezentace a pražské Dukly v nejvyšší soutěži odkoučoval 235 zápasů s bilancí 94 výher, 67 remíz a 74 porážek.

V této sezoně první ligy se už změnili trenéři v Brně, Příbrami a Slavii, k dočasné rošádě došlo i v Olomouci. Po podzimu skončí v Plzni také Pavel Vrba, který se vzápětí přesune k reprezentaci.