„Prachové uhlí nahrazuje při výrobě železa ve vysokých pecích část metalurgického koksu,„ řekl náměstek generálního ředitele železáren Radek Olszar. V cenovém rozdílu mezi metalurgickým koksem a surovým uhlím je podle něho hlavní ekonomický přínos investice. „Tato technologie je celosvětově známá, funguje ve většině vysokopecních závodů v Evropě. My jsme první v České republice,“ řekl Olszar.

Reportáž Alexandry Přečkové
Železárny se díky této investici stanou nezávislé na dodávkách koksu odjinud, protože potřebnou část, tedy asi sedm set kilotun za rok, si vyrobí samy ve dvou koksárenských bateriích. Generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek řekl, že investice se společnosti vrátí do dvou až tří let. Asi tři měsíce potrvá, než bude možné rozjet nové zařízení na plný výkon.
Třinecké železárny, které vyrábějí válcovaný drát, kolejnice nebo hutní polotovary, zaměstnávají šest tisíc lidí a patří k největším znečišťovatelům ovzduší v kraji. Loni vykázaly zisk necelých osm set milionů korun. Podle ČTK je to o téměř šest set milionů méně než v roce 2011.