Začaly vánoční trhy. V Brně se slavnostně rozsvítil strom

Brno – Dnes v 17 hodin se na brněnském náměstí Svobody slavnostně rozsvítil vánoční strom. Začaly tak tradiční vánoční trhy, které každoročně navštěvují tisíce Brňanů. Lidé se opět mohou i letos těšit na oblíbené stánky s jídlem a pitím, nebude chybět betlém, Ježíškova pošta ani sbírka pro opuštěné děti. Z brněnského orloje budou pravidelně vypadávat speciální adventní kuličky, novinkou bude zimní kino.

Hlavní brněnské náměstí v uplynulých dnech zaplnila šedesátka dřevěných stánků. Lidé v nich opět najdou tradiční řemesla od kovářů a hrnčířů, až po mydláře, sklenáře a cukráře. Atmosféru vánočních trhů zajistí stánky s jídlem a horkými nápoji. Stánky budou otevřené až do 23. prosince – každý den je ve 21:45 uzavře noční trubač. Program ale potrvá až do 29. prosince.

Děti se na trzích budou moct svézt vláčkem, podívat se na zvířata v zoo koutku a také přivolat Ježíška oblíbeným zvonkem. Budou mu moct psát i dopisy. Nad kašnou už dělníci postavili známý betlém od řezbáře Jiřího Halouzky. Letos bude zase o něco větší – přibyde na něm několik figur, celkem jich návštěvníci napočítají pětasedmdesát.

Každý den se lidé na náměstí Svobody dočkají jiného programu. Dopoledne budou vystupovat děti z uměleckých kroužků i základních škol, odpoledne jim zahrají kapely různých žánrů – od folku přes rockové revivaly až po jazz nebo cimbál. Večery budou patřit večerníčkům, po kterých na Brňany čeká letošní novinka. Každý den se totiž bude na náměstí Svobody od sedmi do půl deváté večer promítat v rámci zimního kina. Ve svátečních dnech kino začne už v šest hodin.

Tramvaje přes náměstí nepojedou

Rodiče se nemusí bát, že jim na trzích dítě vběhne pod tramvaj. Od 9 do 21 hodin totiž žádná přes náměstí Svobody neprojede. Lidé si tak budou moct bez obav užít zpívání koled, zabijačku, krmení zvířat nebo soutěže, které budou následovat po každém koncertu.

Vánočního programu se však lidé dočkají i na jiných místech v centru města. Stánky budou třeba před Starou Radnicí. Zájemci se v nich naučí vyrábět adventní věnce, hračky z papíru nebo zdobit perníčky. Vyhlídková věž radnice bude otevřena každý den až do devíti hodin – lidé si tak budou moct prohlédnout vánoční Brno z výšky.

Adventní trhy lidé najdou také na Zelném trhu, kde skončí těsně před Štědrým dnem. Stejnou dobu potrvají i trhy na Moravském náměstí. Tam si lidé budou moct zabruslit na kluzišti, užít si kolotoče nebo poníky a odpočinout si v čajovně. I brněnské podzemí se dočká Vánoc. V Labyrintu pod Zelným trhem bude výstava uměleckého kovářství i divadelních loutek, v Mincmistrovském sklepě pak 5. prosince mikulášská nadílka.

Video No comment: Rozsvícení vánočního stromu
video

No comment: Rozsvícení vánočního stromu

Letošní novinky

Vánoční program na náměstí Svobody až do 29. prosince.

Zimní kino každý den v čase 19:00 – 20:30 (od 25. prosince začátek už v 18:00).

Otevření věže Staré radnice až do 21:00.

Omezení provozu tramvají přes den.